Członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski poinformował, że mogą się pojawić pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce. Podał nawet termin, w którym może to nastąpić.
Reklama.
Reklama.
Członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski poinformował agencję Bloomberg, że w 2023 r. możliwe są pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce
Według Dąbrowskiego "nasze stopy procentowe są dobrze skalibrowane"
Członek RPP podkreślił również, że jeśli inflacja zostanie zwalczona, nie może to się stać kosztem mocnego spadku PKB
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych w Polsce?
Na temat tego, czy i kiedy mogą pojawić się pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce, wypowiedział się dla agencji Bloomberg członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski. Stwierdził, że jeśli rynki zakładają, że nastąpi to w przyszłym roku, to mają rację.
– Nasze stopy procentowe są [na tyle – red.] dobrze skalibrowane, żeby obniżyć główny i bazowy wskaźnik inflacji. (...) Zwalczymy inflację, ale nie kosztem dramatycznego spadku PKB. Szalone podwyżki stóp nie przyniosą niczego i mogą okazać się kontrproduktywne, mocno uderzając we wzrost – powiedział Dąbrowski agencji Bloomberg.
Decyzję dla INNPoland skomentował doktor Jarosław Klepacki, ekonomista Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego informacja o stopach procentowych jest w tych czasach bardzo lotna i bardzo medialna.
Konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej
Oczy całej Polski są zwrócone w stronę RPP nie tylko z powodu stóp procentowych. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, wewnątrz gremium nie tak dawno pojawił się konflikt.
Szerokim echem odbiła się m.in. "alternatywna" wersja komunikatu po październikowym posiedzeniu, którą w mediach społecznościowych opublikowała Joanna Tyrowicz. Byli prezesi Narodowego Banku Polskiego wystosowali nawet list otwarty, w którym sprzeciwiali się "ograniczaniu wolności wypowiedzi członków Rady [Polityki Pieniężnej – przyp. red.]".
– W ostatnim czasie wypowiedzi członków RPP wybranych przez Senat nie spełniały kryterium dobrych praktyk – czytamy w najnowszym stanowisku Rady Polityki Pieniężnej.
Kotecki ujawnił, że nadal zmaga się z trudnościami w codziennej pracy. W ostatnich dniach został bowiem odcięty od aplikacji RPP, która pozwala na dostęp do wszystkich materiałów analitycznych.
– Wiem, to brzmi groteskowo i śmiesznie, ale jest smutne i żałosne. Otrzymaliśmy e-maila z informacją, że dostęp do aplikacji został nam odcięty – przyznał.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Już na podstawie wcześniejszych decyzji udowodniono, że podwyżki nie przekładają się ani na aprecjację (wzrost – przyp. red.), ani też na wyhamowanie inflacji, przynajmniej w ujęciu konwencjonalnym. To są kolejne dwa, trzy miesiące, w których inflacja nadal ma charakter progresywny.
doktor Jarosław Klepacki
ekonomista Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego