Zmiany w zwrocie podatku ze skarbówki
W 2023 r. zostaną podniesione limity wpłat na: Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśliło, że zmiany wynikają z nowej prognozy co do średniego wynagrodzenia miesięcznego na 2023 r.
Nowe limity wpłat i składek
Wysokość nowych limitów została wyliczona na podstawie wpisanej do projektu ustawy budżetowej kwoty, którą według prognoz ma osiągnąć przeciętne wynagrodzenie w przyszłym roku. Przyjmuje się, że będzie to 6935 zł.
Poniżej przedstawiamy limity wpłat na IKZE, IKE oraz składki dodatkowe na PPE, które wejdą w życie w 2023 r.
Czytaj także: IKE a IKZE – co bardziej zabezpieczy Twoją emeryturę?
IKZE nie tak atrakcyjne jak kiedyś
"Został miesiąc, by w marcu dostać nawet 2300 zł zwrotu podatku" – napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry. Przeprowadził także ankietę, z której wynika, że oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego przestało być tak samo atrakcyjne, jak jeszcze rok temu.
Instytut Emerytalny przypomina o limitach
Instytut Emerytalny przypomniał z kolei, że wpłaty na konto IKE w danym roku nie mogą przekroczyć kwoty, która odpowiada trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia za miesiąc pracy.
IE powołał się przy tym na ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Natomiast w przypadku IKZE przekazana suma nie może przekroczyć 1,2-krotności powyższej kwoty.
Zalety korzystania z IKZE
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, dlaczego warto korzystać z IKZE. Pozwala ono nie tylko na odłożenie pieniędzy na emeryturę, ale również na obniżenie podatku. Wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym zeznaniu PIT.
Kto może z tego skorzystać? Emeryci, osoby uzyskujące dochód, osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy. Kwota przelana na IKZE zostanie im odliczona. W ten sposób osiągnie się niższy poziom podatku do zapłacenia.
Jednak aby móc to zrobić, konieczne jest przedłożenie dowodów wpłat jako podstawy do rozliczenia ulgi. Takie wpłaty muszą zawierać dane identyfikacyjne płatnika. Kwota oszczędności będzie zależała od wysokości wpłaty dokonanej na IKZE oraz tej, jaką są obłożone dochody.