Nowy rok dopiero się zaczął, ale właśnie dlatego jest to najlepszy czas na planowanie przyszłego urlopu. Przejrzyj spis dni wolnych od pracy, aby już teraz móc sobie zarezerwować najkorzystniejsze opcje.
Reklama.
Reklama.
W 2023 r. łącznie będzie 115 dni wolnych
Z trzynastu dni świątecznych w sobotę lub niedzielę wypadną trzy
W weekend majowy pracownik może liczyć na aż dziewięć dni wolnego
Dni wolne w 2023 r.
Osoby zatrudnione na umowę o pracę już teraz powinny zastanawiać się nad tym, kiedy brać dni wolne, aby mieć jak najdłuższe urlopy. Wystarczy umiejętnie gospodarować czasem przeznaczonym na pracę, który w 2023 r. wynosi 250 dni.
Dni wolnych będzie natomiast 115 (wraz z weekendami), z czego 13 jest świątecznych. Cztery święta wypadają w sobotę albo niedzielę; niedzielne są dość pechowe, bo nie dostaniemy za nie "w zamian" wolnego w dni robocze. Inaczej w przypadku sobót, wówczas dzień ustawowo wolny pracownik wykorzysta w innym terminie.
Dni wolne ustawowo
W tym roku mamy 13 dni ustawowo wolnych, wliczając Nowy Rok. Pozostałe to:
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Urlop w styczniu
Pierwszy, zimowy urlop możemy sobie zorganizować już w styczniu. Ponieważ święto Trzech Króli z 6 stycznia wypadnie w piątek, długi weekend dostaniemy bez konieczności wychodzenia z własną inicjatywą.
A jeśli ktoś pomyślał o tym zawczasu, dzięki załatwieniu sobie dni wolnych od 2 do 5 stycznia, to (wliczając Sylwestra) będzie wypoczywał przez 10 dni pod rząd.
Długi weekend majowy
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby plany na majówkę snuć już teraz. Pierwszego maja mamy Święto Pracy, a Konstytucji już trzeciego w środę, tak wystarczy wziąć dzień wolny we wtorek, a urlop będzie trwał przez pięć dni bez przerwy.
Weekend majowy może być jednak jeszcze dłuższy. Wystarczy skłonić się ku wykorzystaniu jeszcze dwóch dni wolnych (czwartego i piątego maja), aby wiosenna laba trwała aż dziewięć dni.
Boże Ciało zawsze przypada na czwarty dzień tygodnia, tak więc wolne z 8 czerwca przedłużmy sobie na kolejne dni, biorąc urlop dzień później. Da to nam cztery dni wolne. Jak będzie wyglądała sytuacja w sierpniu?
Pracownik zyska czas na nawet czterodniową wycieczkę dzięki wzięciu wolnego 14 sierpnia, a więc dzień przed świętem Wojska Polskiego. Masz w planach jeszcze dłuższy wypad? W takim razie dobierz wolny 16, 17 i 18 sierpnia, a zyskasz urlop o długości dziewięciu dni.
Dni wolne w listopadzie
Dzień Wszystkich Świętych katolicy będą obchodzić w tym roku w środę. Wykorzystaj więc przysługujące ci dni wolne na 2 i 3 listopada, a zyskasz aż pięć dni wolnych. Możesz również zdecydować się na odpoczynek od pracy w dniach 30 i 31 października, aby nie wykonywać obowiązków przez dziewięć dni.
Dni wolne w grudniu
Grudzień już za nami, ale kto nie wykorzystał go maksymalnie w 2022 r., ten ma jeszcze szansę w 2023. Święta Bożego Narodzenia wypadną w poniedziałek i wtorek, nie będziesz więc potrzebować dobierania urlopu, aby twój zimowy długi weekend trwał cztery dni.
Jeśli zostało ci jeszcze parę dni wolnych i wciąż chcesz je wykorzystać, najbardziej będzie się to opłacało w dniach 27-29 grudnia. Wliczając Nowy Rok "pożegnasz się" z pracą na dziesięć dni.
Niedziele handlowe w 2023 r.
Dla wielu osób sposobem na spędzanie czasu wolnego jest chodzenie na zakupy. O tym, które niedziele będą handlowe w tym roku, napisaliśmy w innym artykule w INNPoland. Będzie ich siedem: 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia, 24 grudnia.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.