INNPoland_avatar

Kiedy inflacja spadnie? Premier wskazał konkretny termin

Maria Glinka

03 stycznia 2023, 08:39 · 2 minuty czytania
Premier Mateusz Morawiecki był pytany, kiedy inflacja spadnie. Choć przyznał, że "nie jest jasnowidzem", to jego zdaniem trend spadkowy będzie widoczny już na wiosnę. W kolejnych miesiącach mamy zmierzać w kierunku jednocyfrowego wzrostu cen.


Kiedy inflacja spadnie? Premier wskazał konkretny termin

Maria Glinka
03 stycznia 2023, 08:39 • 1 minuta czytania
Premier Mateusz Morawiecki był pytany, kiedy inflacja spadnie. Choć przyznał, że "nie jest jasnowidzem", to jego zdaniem trend spadkowy będzie widoczny już na wiosnę. W kolejnych miesiącach mamy zmierzać w kierunku jednocyfrowego wzrostu cen.
Morawiecki o prognozach inflacyjnych Fot. Tomasz Jastrzebowski/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Premier przewiduje, że inflacja zacznie spadać w marcu lub w kwietniu
  • Jego zdaniem w kolejnych miesiącach będziemy zmierzali w kierunku wartości jednocyfrowych
  • Ostatni raz jednocyfrową inflację widzieliśmy w lutym 2022 r.
  • Już jutro GUS opublikuje wskaźnik wzrostu cen za grudzień 2022 r.

Morawiecki: inflacja zacznie spadać w marcu, kwietniu

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania internautów w sesji Q&A na Facebooku. Jeden z użytkowników chciał poznać prognozy szefa rządu dotyczące wzrostu cen i dopytywał, kiedy inflacja zacznie spadać.

– Nie jestem jasnowidzem – rozpoczął Morawiecki. Później, przywołując analizy, podał konkretny termin.

– Wiele wskazuje na to, że już od marca, kwietnia tego roku będziemy mieli do czynienia ze spadającą inflacją – przekonywał premier. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja będzie zmierzała w kierunku wartości jednocyfrowych.

Później szef rządu przypomniał o tarczach, które "złagodziły ból inflacji". W jego ocenie "gdyby ustała wojna w Ukrainie, inflacja będzie w jeszcze szybszym trendzie spadkowym". Jak tłumaczył, wynikałoby to ze spadających cen surowców energetycznych.

Nie zabrakło też zarzutów pod adresem Unii Europejskiej (UE). – Także, gdyby Unia Europejska poszła po rozum do głowy i chociaż na dwa lata zawiesiła stosowanie systemu ETS [unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 – przyp. red.], to natychmiast energia elektryczna byłaby tańsza i natychmiast inflacja również by spadała – przekonywał Morawiecki.

Jednocyfrowej inflacji nie było prawie od roku

Przypomnijmy, że z dynamicznym wzrostem cen mamy do czynienia od kilkunastu miesięcy. Jednak w ubiegłym roku inflacja przybrała na sile. Do pierwszego spadku doszło dopiero w listopadzie 2022 r., a ostatni raz jednocyfrową inflację w ujęciu rok do roku widzieliśmy w lutym 2022 r.:

  • luty 2022 r. – 8,5 proc.,
  • marzec 2022 r. – 11,6 proc.,
  • kwiecień 2022 r. – 12,4 proc.,
  • maj 2022 r. – 13,9 proc.,
  • czerwiec 2022 r. – 15,5 proc.,
  • lipiec 2022 r. – 15,6 proc.,
  • sierpień 2022 r. – 16,1 proc.,
  • wrzesień 2022 r. – 17,2 proc.,
  • październik 2022 r. – 17,9 proc.,
  • listopad 2022 r. – 17,5 proc.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje szybki szacunek dotyczący inflacji za grudzień już w czwartek 5 stycznia. Konsensus ekonomistów wskazuje na odczyt rzędu 17,3-17,4 proc. rdr.

Analitycy banku Pekao spodziewają się inflacji na poziomie 17,2 proc. rdr. Z kolei eksperci z Millennium i Credit Agricole przewidują, że wzrost cen w grudniu wyniósł 17,3 proc.

Z kolei długoterminowe prognozy Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakładają, że wysoka inflacja pozostanie z nami długo. Z "Raportu o inflacji – listopad 2022 r." wynika, że inflacja CPI wyniesie w 2023 r. 13,1 proc. Dopiero za dwa lata wzrost cen ma być jednocyfrowy (2024 r. - 5,9 proc.). Do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) zbliżymy się dopiero w 2025 r.

Czytaj także: https://innpoland.pl/189019,inflacja-pozera-jedna-pensje-byly-czlonek-rpp-o-niemadrej-polityce