Firma kupiła pracownikowi Porsche Carrera 911 z funduszu rehabilitacyjnego. Sprawą zajął się sąd, który uznał, że auto nie zostało przystosowane do potrzeb zatrudnionego. Poza tym ocenił, że zakup pojazdu nie służył rehabilitacji.
Reklama.
Reklama.
Za pieniądze z funduszu rehabilitacyjnego firma kupiła Porsche pracownikowi z niepełnosprawnością
Decyzja została cofnięta, więc spółka wkroczyła na ścieżkę sądową
Sąd uznał, że zakup auta nie może być uznany za wydatek służący rehabilitacji
Porsche kupione z funduszu rehabilitacyjnego
Jedna z firm wykorzystała pieniądze pochodzące ze zwolnienia zpodatku od nieruchomościzasilających konto ZFRON (Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), aby wesprzeć pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, który pracuje jako główny specjalista ds. organizacyjno-gospodarczych. Kupiła mu... Porsche Carrera 911.
Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", prezydent Gliwic wydał zaświadczenie o uznaniu tego wydatku za pomoc de minimis. Jest to rodzaj wsparcia publicznego, czyli pomocy, której państwo udziela przedsiębiorcom.
Jednak w grudniu 2021 r. zarządca dostał pismo od dyrektora izby skarbowej. Jak się okazało, w firmie został przeprowadzony audyt, w którym stwierdzono nieprawidłowości przy wydawaniu środków ZFRON.
Spółka broniła się, przekonując, że samochód posiada niskie zawieszenie i zmniejsza problemy pracownika, który ma problemy z poruszaniem się. Jednak organ kontrolny uznał tę argumentację za błędną. W związku z tym pod koniec 2021 r. prezydent Gliwic unieważnił wcześniej wydane zaświadczenie.
Sąd uznał, że samochód nie pomaga w rehabilitacji
Po tych zawirowaniach firma znów wystąpiła z prośbą o wydanie dokumentu uznającego wydatek za pomoc de minimis. Tym razem spotkała się z odmową, więc wytoczyła najcięższe działa. Najpierw złożyła zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego, a później – skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Sąd nie przychylił się do argumentacji spółki. Po analizie uznał, że spółka nie wykazała, że Porsche jest podstawowym narzędziem pracy niepełnosprawnego zatrudnionego. W jego ocenie firmie nie udało się udowodnić, że bez tego pojazdu pracownik nie byłby w stanie wykonywać obowiązków służbowych.
Poza tym WSA w Gliwicach stwierdził, że zakup samochodu nie może być uznany za wydatek na poczet rehabilitacji, którą należy rozumieć jako przywracanie sprawności niezbędnej do wykonywania konkretnej pracy. Zwrócił także uwagę, że firma nawet nie przystosowała Porsche do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością. Na podstawie tych przesłanek sąd uznał, że prezydent Gliwic miał rację, nie wydając zaświadczenia o pomocy de minimis.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Czym jest ZFRON?
ZFRON to zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który muszą stworzyć pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej. Środki na nim zgromadzone są przeznaczane na rehabilitację zawodową, a także społeczną i leczniczą osób z niepełnosprawnościami.
Na co można wydać te pieniądze? Katalog możliwości jest spory. Wydatki mogą obejmować np. zakup lekówi innych niezbędnych środków medycznych, adaptację i wyposażenie mieszkań, utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika czy opłacanie tłumacza języka migowego.
Wśród opcji pojawia się także zwrot kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ryczałtu za używany własny pojazd mechaniczny do celów pozasłużbowych dla osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Takie wydatki są dopuszczalne również dla osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności z uszkodzeniem narządu ruchu.