Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych projekt latającego samochodu uzyskał certyfikat, umożliwiający mu poruszanie się w przestrzeni powietrznej tego kraju. To elektryczny Alef Model A, przystosowany do pionowego startu i unikalnie wyglądającego lotu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jeśli zapytać osoby starsze niż 30 lat, czego jeszcze brakuje z dawnych wizji przyszłości, zapewne wskazałyby na brak latających samochodów. Skoro mamy już poważne plany komercyjnych podróży w kosmos, w tym w Polsce, to gdzie są te fantastyczne maszyny? To też w końcu ulegnie zmianie, a poczyniono już poważne kroki. Alef Model A stał się pierwszym projektem takiego pojazdu, który uzyskał od Federalnego Urzędu Lotnictwa (FAA) certyfikat na lot po Stanach Zjednoczonych.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz możesz w nim oglądać naszą istotną społecznie debatę na temat rzucania palenia. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!
Czym jest Alef Model A?
Dwuosobowy elektryczny samochód firmy Alef Aeronautics wyróżnia się na tle innych projektów tego typu wyglądem. Bo faktycznie przypomina samochód, a nie drona czy zminiaturyzowany samolot, nie będzie też pełnił funkcji podniebnej taksówki. Jego projekt ogłoszono w październiku 2022 roku.
Wyposażony jest w osiem śmigieł w podwoziu, które umożliwiają mu pionowy start i specyficznie wyglądający lot… bokiem, można powiedzieć, dachem do przodu. Kabina z kierowcą i pasażerem obraca się, aby dostosować ich do nowej pozycji. Zasięg takiego lotu ma wynosić 177 kilometrów, a silnik na jednym ładowaniu zabrałby nas na 321 kilometrów przejażdżki.
Ta oryginalna maszyna została wyceniona na przedsprzedaży na 300 tys. dolarów (około 1,2 miliona złotych).Produkcja ma zacząć się w 2025 roku i firma obiecuje, że pierwsze zamówione modele w niedługim czasie trafią do zainteresowanych. W planach jest jeszcze Model Z, który pomieści cztery osoby.
Po co jest certyfikat Federalnego Urzędu Lotnictwa?
Jak zapewne się domyślacie, certyfikat jest potrzebny, aby maszyna legalnie latała w przestrzeni publicznej. Chociaż Alef Model A dostał go jako pierwszy w USA, wyczerpujące regulacje prawne do wprowadzenia takich maszyn są wciąż w powijakach.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Oznacza to, że projekt Alef Aeronautics może latać, ale z poważnymi obostrzeniami, jak wyznaczone strefy i określone cele lotu. Potrzeba czasu, nim będzie można latającymi samochodami fruwać, gdzie amerykanom się żywnie podoba. Biorąc pod uwagę jak w latającej maszynie łatwo o wypadek, jest to ostrożność konieczna.
Wyścig do 2025 roku
Chociaż Alef Model A jest pierwszy w Stanach Zjednoczonych, nie jest ani pierwszy na świecie, ani ostatni w swoim kraju. W 2021 roku Japonia ubiegła Stany, firma SkyDive zyskała certyfikat Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki (MLIT) na swój jednoosobowy pojazd SD-03. Plan produkcji: 2025 rok.
W Kalifornii w bieżącym roku podobny certyfikat uzyskała firma Joby Aviation, na podniebne taksówki, które chcą wypuścić... także w 2025 roku. Oba przykłady nie przypominają wprawdzie zwykłego samochodu, tak jak Alef Model A, ale wszystko wskazuje, że rok 2025 będzie czasem, gdy tego typu maszyny staną się nową normą.