Wtorek 15 sierpnia to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
O terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!
Rozliczenia w długi weekend
Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Warto zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w poniedziałek, 14 sierpnia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym – czyli w środę, 16 sierpnia.
System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 15 sierpnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Niezależnie od dnia tygodnia klienci banków mogą skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym – 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. Transfer środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach odbywa się w czasie rzeczywistym. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę swoim klientom i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie.
Kiedy czekają nas podobne utrudnienia? W Polsce mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy:
1 stycznia (w 2023 r. – niedziela) – Nowy Rok,
6 stycznia (piątek) – Trzech Króli,
9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy,
3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 maja,
28 maja (niedziela) – Zielone Świątki,
8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych,
11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości,
25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Gdzie zrobić zakupy w długi weekend?
WNMP 2023 jest jednym ze świąt ustawowo wolnych. W praktyce oznacza to, że 15 sierpnia pracownicy oraz uczniowie mają wolne od swoich obowiązków i obowiązuje zakaz handlu. W związku z tym popularne dyskonty i supermarkety będą nieczynne. Mimo to będzie można zrobić zakupy w niektórych punktach.
Na otwarcie placówek z pewnością zdecyduje się Żabka. Jednak warto pamiętać, że decyzja w tym zakresie należy do franczyzobiorcy, a godziny otwarcia mogą być inne niż w dni robocze. Zakupy będzie można zrobić również w niektórych sklepach Carrefour Express. Informacja o godzinach otwarcia widnieje na drzwiach wejściowych.
Poza tym drobne zakupy z pewnością zrobimy również na stacjach benzynowych, które widnieją na pokaźnej liście wyjątków od zakazu handlu w niedziele i święta.