Resort cyfryzacji poinformował, że od teraz każdy bank ma obowiązek akceptowania mDowodów. To oznacza kolejne rozszerzenie funkcjonalności aplikacji mObywatel i kolejne miejsce, w którym nie trzeba legitymować się fizycznym dowodem osobistym.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
– Od piątku 1 września można już legitymować się mDowodemw bankach i innych instytucjach finansowych – powiedział PAP pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatelMichał Kalinowski.
Kalinowski przypomniał, że już od 14 lipca wszystkie instytucje z wyjątkiem instytucji finansowych miały obowiązek akceptowania mDowodu.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube TUTAJ.
Przedstawiciel resortu cyfryzacji ds. mObywatela podkreślił, że nie powinno dochodzić do sytuacji, że banki będą odmawiać uznania mDowodu.
Z kolei same instytucje finansowe – nim przepisy weszły w życie – apelowały o wyznaczenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie "odpowiednich procedur i narzędzi".
Jednak Kalinowski podkreślił, że MinisterstwoCyfryzacji wspólnie ze ZwiązkiemBankówPolskich przez wiele miesięcy prowadziło działaniaedukacyjne.
– Jeśli będziemy słyszeć o sytuacjach, że dane instytucje z jakiegoś powodu nie akceptują takiego dokumentu, w pierwszej kolejności będziemy prowadzili działania edukacyjne mające na celu zachęcenie do tego, żeby dokument był akceptowany – dodał.
Proces weryfikacji wygląda tak, że pracownicy obsługujący klienta otwierają na swoich komputerach stronę weryfikator.mobywatel.gov.pl, na której wyświetli się kod QR.
Następnie klient skanuje kod QR, a sprawdzający dostaje wynik tej weryfikacji. Osoba, której dokument jest weryfikowany, powinna korzystać z aplikacjimObywatel w wersji 4.15 lub nowszej.
Do tej pory – jak poinformował Kalinowski – wydano już ponad 3 miliony elektronicznych dokumentów tożsamości (mDowodów).
Poza mDowodem z aplikacji mObywatel mamy możliwość zgłaszania naruszeń środowiskowych. Działa też funkcja "BezpiecznyAutobus", która pozwala sprawdzić ważne badania techniczne i polisę OC.
Inną z nowych funkcji jest tymczasowe prawo jazdy, które umożliwia kierowcom poruszanie się pojazdem zaraz po egzaminie – do czasu odebrania plastikowego dokumentu.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
W przyszłości mObywatel ma m.in. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.
Aplikacja ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.
Obowiązek respektowania mDowodu w aplikacji mObywatel przez instytucje finansowe oznacza, że każdy obywatel, który przyjdzie do takiej placówki – czy to firmy ubezpieczeniowej, czy banku – będzie mógł się wylegitymować mDowodem. Czyli nie dojdzie do sytuacji, że ktoś nie będzie się mógł wylegitymować, bo np. zapomniał dowodu plastikowego.
Michał Kalinowski
pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel