Zdolność kredytowa w 2023 roku jest jednym z najważniejszych czynników, na który bank zwraca uwagę, rozpatrując wniosek o kredyt hipoteczny lub zwykły. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zdolności kredytowej Polaków, a liczba udzielanych kredytów w 2023 roku rośnie. Tendencja ta sprawia, że na pozytywną ocenę banku, a w konsekwencji na podpisanie umowy mogą liczyć nie tylko osoby wnioskujące o "Bezpieczny kredyt 2%", ale też klienci, którzy nie aplikują w ramach tego programu.
Reklama.
Reklama.
Zdolność kredytowa zwykłej rodziny – ile dostanie pieniędzy?
Z opublikowanych w bieżącym roku badań i analiz HRE Investment Trust wynika, że mała, trzyosobowa rodzina obecnie jest w stanie pożyczyć do banku na zakup mieszkania kwotę nawet 578 tysięcy złotych. Jednak by taką kwotę uzyskać, dwie dorosłe osoby muszą być legalnie zatrudnione i wykazać, że osobno każde z nich otrzymuje tytułem wynagrodzenia minimum średnią pensję krajową.
Możliwa do uzyskania kwota kredytu na zakup mieszkania jest dużo wyższa niż w latach poprzednich, ponieważ to skok aż o 2 proc. w porównaniu lipca i czerwca bieżącego roku.
Amplituda pomiędzy 2022 a 2023 rokiem jest jeszcze wyższa, ponieważ zdolność kredytowa od lipca 2022 roku gdy osiągnęła swoje minimum – wzrosła o 46 proc.
Jak banki zmieniły swoją ofertę kredytową w 2023 r.?
Oczywiście, jeszcze w trakcie pandemii koronawirusa, więc do trzeciego kwartału 2021 roku, panowało powszechne przekonanie o tak zwanym "wysypie hipotek." Stosunkowo dobra sytuacja osób wnioskujących o finansowanie mieszkania w bankach zaczęła – in minus – zmieniać się w czwartym kwartale tamtego roku.
Wszystko za sprawą decyzji Adama Glapińskiego, prezesa NBP, o pierwszej podwyżce stóp procentowych, która zapadła w październiku 2021 roku.
Dziś sytuacja diametralnie się zmieniała in plus dla kredytobiorców. To za sprawą decyzji o niespodziewanie dużej obniżce stóp procentowych, która zapadła we wrześniu 2023 roku.
Czytaj także:
Pojawiła się bardzo zróżnicowana oferta banków, która ewoluuje wraz z decyzjami NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Klienci zainteresowani większym zobowiązaniem powinni zwrócić uwagę na oferty takich banków jak: Alior bank, Millenium i Velobank.
Oprócz filii oferujących potencjalnym klientom wyższe kwoty kredytu są też takie banki, które są skłonne znacząco przyspieszyć proces weryfikacji wniosku i podpisania umowy końcowej, w zamian za spełnienie bardziej rygorystycznych warunków przez swoich klientów. Ci w zamian mogą liczyć również na niższe oprocentowanie.
Poniżej prezentujemy zestawienie ofert wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczne w 2023 roku. Są to symulacje dla 3-osobowej rodziny, której dochód netto to minimum dwie średnie krajowe pensje.
Zdolność kredytowa rośnie – dlaczego?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Rosnąca zdolność kredytowa Polaków spowodowana jest przede wszystkim decyzją Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych. Te przed długie miesiące utrzymywane były na tym samym poziomie, widoczna była stagnacja. Decyzja ta doprowadziła bezpośrednio do obniżki oprocentowania kredytów hipotecznych.
Nie bez znaczenia są też regulacje KNF, które znacząco zliberalizowały sam proces badania zdolności kredytowej klientów banków. Równolegle nie można zapomnieć przy tym o spadającym bezrobociu i synchronicznie rosnącym wynagrodzeniu. Połączenie tych dwóch czynników razem sprawia, że banki coraz chętniej przychylnie patrzą okiem na osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Klienci dzielą się na dwie grupy wnioskujących o pieniądze na zakup mieszkania: osoby tworzące związek, które chcą razem wziąć na swoje barki spłatę kredytu i singli — żywo zainteresowanych własnego mieszkania.
Pierwsza z nich to osoby, najczęściej rodziny, które nie mają możliwości skorzystania z preferencyjnych warunków współfinansowanych przez państwo w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%", ponieważ np. chcą sfinansować nieruchomość przeznaczoną na wynajem, która ma na siebie zarabiać.
Oczywiście znacznie bardziej uprzywilejowaną grupą są beneficjanci rządowego programu. W ich przypadku na uzyskanie kredyt wystarczy minimalne wynagrodzenie. Spowodowane jest to znaczenie niższym, niż standardowe, oprocentowaniem, które średnio jest niższe 3-4 razy od standardowego.
Bezpieczny kredyt 2% dla singla — ile musi zarabiać
Wbrew pozorom na uprzywilejowanej pozycji, przy wnioskowaniu o kredyt, nie są tylko osoby w otwartym bądź sformalizowanym związku. Beneficjantami programu, zgodnie z przyjętymi ogólnie założeniami, mogą być single.
Według danych opublikowanych przez HRE Investment Trust osoba, która zamieszkuje sama i wnioskuje o Bezpieczny kredyt 2% - zarabiając netto miesięcznie nieco mniej niż 6 ooo złotych, ma możliwość zadłużenia się nawet na kwotę 500 tys. złotych potrzebnych na zakup mieszkania.
Obecna sytuacja na rynku produktów bankowych, które pozwalają na zakup nieruchomości, według przedstawionych przez nas danych i prognoz opublikowanych przez HRE Investment Trust, utrzyma się przez dłuższy czas.
Nie bez znaczenia dla portfeli kredytobiorców jest zauważalna tendencja obniżania stóp procentowych przez RPP. O znaczącej poprawie szans na otrzymanie kredytu hipotecznego, pisaliśmy niedawno w INNPoland.