Rozpoczęły się liczne kontrole przeprowadzane w domach Polaków. Wszystko po to, aby było czyściej i bezpieczniej. Urzędnicy mają prawo zapukać do każdego domu i poprosić o okazanie ważnego dokumentu. Mowa o umowie na wywóz odpadów. Jej brak lub celowe nieokazanie w trakcie przeprowadzania kontroli może skutkować poważną karą w postaci obowiązku zapłaty nawet 5000 złotych.
Reklama.
Reklama.
Urzędnicy zyskali uprawnienia kontrolne na mocy nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy Prawo wodne. Wiadomo, że dotychczas z powodzeniem udało się skontrolować wiele domów w Polsce.
Umowa na wywóz odpadów – kontrole urzędników
Nowelizacja ustawy znacząco rozszerzyła uprawnienia gminnych urzędników. Zgodnie z jej brzmieniem, ci zyskali nowe uprawnienia kontrolne celem przeprowadzenia działań w gospodarstwach domowych, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Swoją pracę muszą zakończyć do końca bieżącego roku.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Kontrole obejmują sprawdzanie poprawności i efektywności systemów bezodpływowych oraz zapewnienie, że spełniają one wymogi stawiane przez nowe prawo wodne. To oznacza, że kontrolerzy samorządowiodwiedzą gospodarstwa domowe, aby zweryfikować, czy ich systemy bezodpływowe są zgodne z aktualnymi przepisami. Brak zgodności może skutkować nałożeniem kar finansowych, a wysokość kary może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych. Oto jakie gospodarstwa podlegają kontroli:
domy z własnym szambem,
domy z własną oczyszczalnią.
Liczba budynków, które docelowo mają zostać poddane kontroli urzędników, w skali kraju jest duża. Obecnie szacuje się, że to 500 tysięcy nieruchomości.
Surowe kary za nieokazanie dokumentu
Kontrola, która pojawi się w naszym domu, ma za zadanie zweryfikować zgodność z przepisami dotyczącymi utylizacji nieczystości płynnych. Dla posiadaczy szamb, kluczowym dokumentem jest umowa z firmą asenizacyjną zajmującą się wywozem nieczystości.
W przypadku domów podłączonych do szamba konieczne jest przedstawienie rachunków potwierdzających regularny wywóz nieczystości płynnych przez specjalistyczną firmę. Jeśli natomiast w domu zainstalowana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, procedury kontroli są bardziej szczegółowe.
Posiadanie domu niepodłączonego do kanalizacji, wyposażonego w szambo lub przydomową oczyszczalnię, może wiązać się z koniecznością spełnienia określonych wymogów, aby uniknąć kar finansowych i dodatkowych opłat. Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel taki jest zobowiązany do posiadania umowy na regularny wywóz nieczystości, bez której grozi mu grzywna w wysokości 5000 zł.
Dużo większe problemy czekają na właścicieli nieruchomości, którzy w ogóle nie posiadają umów na wywóz nieczystości. Takie osoby gmina ma prawo zmusić do wywiezienia szamba, za co obciążony zostanie właściciel domu.
Surowe kary czekają też na gminy, które nie wykażą wyników przeprowadzanych kontroli. Takie jednostki samorządu terytorialnego zostaną obciążone karą, która zgodnie z nowelizacją może wynieść nawet 50 000 złotych.
Czytaj także:
Kontrole w domach Polaków
Na łamach INNPoland często informujemy o istotnych decyzjach w sprawie przeprowadzania kontroli, którym poddawani są obywatele. Ruszają kontrole ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze się za przedsiębiorców i sprawdza ich roczne rozliczenia składki zdrowotnej.
Osoby posiadające firmy otrzymują pisma z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego w zeznaniu podatkowym podały inne kwoty dochodu niż w deklaracji ZUS. Eksperci ostrzegają, że tej kontroli nie można ignorować.
ZUSrozsyła pisma do przedsiębiorców, w których informuje o rozpoczęciu postępowania administracyjnego. Domaga się wyjaśnienia, z czego wynikają różnice między dochodem wskazanym w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej, a tym zadeklarowanym w zeznaniu podatkowym.
W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków również należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków). Musi to także zostać odpowiednio udokumentowane.