We wtorek (12.12) na kierowców korzystających z Zakopianki czekać będą utrudnienia. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w tym czasie zamknięty zostanie tunel w ciągu Zakopianki. To nie prace konserwacyjne, ale przeprowadzenie ćwiczeń służb ratowniczych zatrzymają ruch na znanej arterii.
Reklama.
Reklama.
W związku z planowanymi ćwiczeniami tunel na Zakopiance będzie niedostępny dla ruchu samochodowego we wtorek od godziny 10:00 do 14:00. Przeprowadzenie ćwiczeń w rzeczywistych warunkach jest kluczowe dla służb ratowniczych, aby skoordynować działania i zoptymalizować czas reakcji w przypadku sytuacji awaryjnych.
Zamknięcie tunelu na Zakopiance – objazdy i informacje
Aby minimalizować utrudnienia dla kierowców, GDDKiA planuje skierowanie ruchu samochodowego na objazd przez Mszanę Dolną. Jest to alternatywna tzw. stara trasa do Zakopanego, na której ruch samochodowy wyraźnie spadł po otwarciu tunelu do stolicy Tatr, który skrócił czas przejazdu do ulubionej wypoczynkowej miejscowości Polaków.
Kierowcy podróżujący z Krakowa w kierunku Rabki na węźle Lubień będą zobowiązani zjechać na drogę wojewódzką nr 968 prowadzącą do Mszany Dolnej, a stamtąd kontynuować podróż drogą krajową nr 28, aby powrócić na trasę S7, czyli Zakopiankę – informuje GDDKiA.
Samochody zmierzające od strony Zakopanego w kierunku Krakowa na węźle Skomielna Biała skręcą w dół na drogę krajową nr 28 w kierunku Mszany Dolnej. Następnie, kierując się na drogę wojewódzką nr 968, będą mogły dotrzeć do węzła Lubień. Jak wyjaśnia GDDKiA, konieczność corocznej organizacji ćwiczeń w tunelu wynika z przepisów, a tunel na Zakopiance stanowi integralną część drogi ekspresowej S7.
Zamknięcie tunelu do Zakopanego – ćwiczenia służb
– Przepisy dotyczące bezpieczeństwa tuneli na tego rodzaju trasach nakładają na nas obowiązek przeprowadzenia co roku ćwiczeń dla personelu tunelu i służb ratunkowych. Nasz tunel funkcjonuje już od ponad roku, ostatnie ćwiczenia przeprowadziliśmy w nim tuż przed jego otwarciem" – informuje w swoim komunikacie GDDKiA.
W nadchodzących ćwiczeniach na Zakopiance, zaplanowanych na dzień wtorek 12 grudnia, wezmą udział różne służby, w tym strażacy, medycy, policjanci, pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To wspólne przedsięwzięcie ma na celu sprawdzenie funkcji systemów ratowniczych tunelu oraz efektywności współpracy pomiędzy różnymi służbami.
Tunel na Zakopiance
Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, 12 listopada 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie tunelu na Zakopiance. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, przedstawiciele GDDKiA, abp Marek Jędraszewski, posłowie i lokalni włodarze.
Czytaj także:
Na patronów tunelu wybrano Lecha i Marię Kaczyńskich, za co w trakcie wystąpienia podziękował prezes PiS. Jego zdaniem otwarty tunel to "bardzo ważna" inwestycja. Na otwarcie tunelu kierowcy musieli czekać aż pięć lat i siedem miesięcy. Budowa rozpoczęła się w marcu 2017 r., a termin oddania tunelu do użytku był kilkukrotnie przekładany. Koszt inwestycji to niecały miliard złotych. Tunel wybudowała włoska firma Webuild, która przejęła wcześniejszego wykonawcę (firmę Astaldi).
Tunel został wydrążony w masywie Małego Lubonia, między miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała. Ma ponad 2 km długości. W komorach wydzielono dwa pasy ruchu i pas awaryjny, co umożliwia rozbudowę tunelu w przyszłości. Jest to odcinek trasy S7, dzięki któremu kierowcy podróżujący z Zakopanego w kierunku Krakowa mogą dojechać do Rdzawki.