4 stycznia 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa usługa związana z zastrzeżeniem numeru PESEL. Były szef resortu, Janusz Cieszyński, zapowiadał, że miała być wprowadzona w połowie grudnia 2023 roku.
Jak czytamy we wpisie resortu cyfryzacji, dzięki aplikacji możemy:
To jest identyczna usługa, jaką mamy dostępną na stronie mobywatel.gov.pl oraz w urzędach. Numer PESEL można zastrzec od 17 listopada 2023 roku. Polacy już wtedy byli przekonani, że pomoże im w tym mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji nawet publikowało zrzuty ekranu, jak będzie działać nowa funkcja pod specjalną zakładką. Opcja okazała się jednak niegotowa na ten termin.
Dostęp do kontroli zastrzeżenia z poziomu podręcznego urządzenia jak smartfon jest bardzo potrzebny. W lipcu 2023 roku weszła w życie ustawa o ograniczeniu skutków kradzieży tożsamości. Zgodnie z jej zapisami każda instytucja finansowa przed wykonaniem jakiekolwiek operacji, do której potrzebny jest PESEL, będzie musiała sprawdzić, czy numer znajduje się w rejestrze zastrzeżonych numerów.
Tyle że firmy i instytucje będą musiały sprawdzać rejestr dopiero od 1 lipca 2024 roku. Osoby, które już zastrzegły swój PESEL, muszą więc pamiętać, że wykonały tę procedurę wcześniej. W przeciwnym wypadku, np. w banku, może ich czekać niemiła niespodzianka.
Zastrzeżenie numeru PESEL wpłynie ponadto na ograniczenie wypłacania dużych kwot pieniędzy w oddziałach banku. W ciągu jednego dnia nie będzie można wypłacić większej kwoty niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 12,7 tys. zł. Regulacje związane z zastrzeżeniem PESEL odnoszą się także do zawarcia umowy rachunku oszczędnościowego i rozliczeniowego, świadczenia usług płatniczych, zawarcia umowy pożyczki i leasingu. W każdym z tych przypadków bank powinien odmówić zawarcia umowy, jeśli po sprawdzeniu okaże się, że klient będzie miał zastrzeżony PESEL.
Zawarcie umowy będzie jednak możliwe po cofnięciu zastrzeżenia numeru ewidencji ludności. To jednak będzie skuteczne dopiero po 12 godzinach. Nie będzie można dokonać zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEL przez 30 minut od chwili, w której dokonano cofnięcia zastrzeżenia numeru.
Z wymianą dokumentu tożsamości lepiej nie zwlekać, ponieważ za jego brak grozi surowa kara. Obowiązek wymiany dowodu ciąży w większości na osobach, które od co najmniej 10 lat nie wnioskowały o nowy dokument. Jak pisaliśmy na INNPoland, w 2024 roku ważność straci ponad 2 mln dowodów osobistych.