Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła na ręce premiera wniosek o odwołanie prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Prof. Uścińska jest prawdopodobnie najdłużej pracującą urzędniczką powołaną przez rząd PiS. Stanowisko piastuje od lutego 2016 roku. Odwołanie prezeski ZUS będzie proste. Szef Zakładu jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra i po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej ZUS.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska" – podało MRPiPS na platformie X.
"Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy" – to z kolei komunikat wystosowany przez samą Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.
Podkreśliła ona, że "nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją".
Przypomnijmy, że powoływanie i odwoływanie prezesa ZUS leży w gestii premiera. Musi on jedynie zasięgnąć opinii Rady Nadzorczej Zakładu i mieć w ręku wniosek o powołanie lub odwołanie prezesa. Ten drugi warunek został właśnie spełniony.
A co z Radą Nadzorczą? Jest ona powoływana jest przez Prezesa Rady Ministrów na pięcioletnią kadencję. Skład Rady ustalany jest w ten sposób, że:
3 członków, w tym Przewodniczący Rady, powoływanych jest na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego złożony w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych;
3 członków wskazują reprezentatywne organizacje pracodawców;
3 członków wskazują reprezentatywne organizacje związkowe;
1 członka wskazują ogólnokrajowe organizacje emerytów i rencistów.
Przy pełnej obsadzie stanowisk Rada Nadzorcza ZUS liczy 10 członków. Jak czytamy na stronie ZUS, wyznaczenie pięcioletniego okresu kadencji Rady Nadzorczej ZUS nie oznacza, że jej skład nie może ulegać zmianom w trakcie kadencji.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Ustawa przewiduje, że podmioty uprawnione do obsadzania miejsc w Radzie mogą w każdym czasie zwrócić się do Prezesa Rady Ministrów o zmianę ich przedstawicieli.
Zauważmy też, że do odwołania bądź powołania prezesa ZUS wymagana jest jedynie opinia Rady Nadzorczej Zakładu, a nie jej zgoda. Na drodze do odwołania Gertrudy Uścińskiej nie stoją więc żadne formalne przeszkody.
Kim jest Gertruda Uścińska?
Prof. Gertruda Uścińska pełni funkcję prezesa ZUS od lutego 2016 r. To profesor doktor habilitowany, kierownik Zakładu Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, profesor w Zakładzie Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Jest członkinią Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk, ekspertką w programach badawczych uczelni wyższych i instytutów naukowo-badawczych państw członkowskich Unii Europejskiej (uniwersytety w Antwerpii i Gandawie, Instytut Maksa Plancka i in.) w związku z realizacją programów unijnych (Consensus, Special, LAW, trESS, FreSsco), kierowniczką i ekspertką w projektach polskich i międzynarodowych.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Prof. Uścińska to autorka wielu publikacji z zakresu polityki społecznej, zabezpieczenia społecznego, ubezpieczenia społecznego, prawa europejskiego. Od momentu swojego powołania w lutym 2016 raczej unikała mieszania się w politykę.
"Wprost" przypomina, że prof. Uścińska pozytywnie wypowiadała się o Polskim Ładzie. Podkreślała, że dzięki zmianom polepszyła się sytuacja osób najuboższych.
Była też uważana za zaufaną współpracowniczkę Morawieckiego. Nie uczestniczyła jednak w żadnych aferach i uważana jest za osobę wyważoną.