INNPoland_avatar

Na takie ceny w IKEA wielu czekało. Sieć przecenia połowę asortymentu w sklepach

Adam Bysiek

23 stycznia 2024, 19:28 · 3 minuty czytania
To największa taka inwestycja w historii IKEA Retail w Polsce. Firma na stałe planuje obniżyć cenę co drugiego produktu. Średnio obniżki wyniosą 19 proc., co oznacza, że tysiące produktów wróci do poziomu cen sprzed pandemii.


Na takie ceny w IKEA wielu czekało. Sieć przecenia połowę asortymentu w sklepach

Adam Bysiek
23 stycznia 2024, 19:28 • 1 minuta czytania
To największa taka inwestycja w historii IKEA Retail w Polsce. Firma na stałe planuje obniżyć cenę co drugiego produktu. Średnio obniżki wyniosą 19 proc., co oznacza, że tysiące produktów wróci do poziomu cen sprzed pandemii.
Niższe ceny w Ikea – sieć inwestuje w niższe ceny ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Firma rozpoczęła obniżki cen już we wrześniu 2023 roku. Wówczas działania te objęły ponad 500 artykułów. Teraz do listy dołączyło 3500 mebli i akcesoriów, a do końca sierpnia 2024 roku liczba artykułów objętych niższymi cenami wzrośnie do 5 000, co stanowi połowę całego asortymentu oferty IKEA. 


Jest reakcja na głosy klientów

IKEA od początku działalności stale podkreśla znaczenie przystępności cenowej w swojej strategii. Aktualna obniżka cen to najważniejsza taka inwestycja w historii firmy. Ma to być odpowiedź na obecną sytuację ekonomiczną oraz konieczność oszczędzania środków w wielu gospodarstwach domowych.

Jak wynika z raportu "IKEA. Życie w domu 2023", jednym z głównych źródeł zmartwień Polaków są finanse domowe. Przeprowadzone przez IPSOS w listopadzie 2023 roku* badania również wskazują Polskę jako jeden z pięciu krajów na świecie, którego mieszkańcy są najbardziej zaniepokojeni inflacją (54 proc.) Stąd można wnioskować, że bezpieczeństwo w domu zależy w dużej mierze od stabilności finansowej – zgromadzonych oszczędności, stałego dochodu i skrupulatnej kontroli nad wydatkami. 

– Zdając sobie sprawę z obecnej sytuacji gospodarczej nie tylko w kraju, ale i na świecie, postanowiliśmy podjąć istotną decyzję o obniżce cen w Polsce. Zainwestowaliśmy w to pół miliarda złotych, co stanowi ponad 8 proc. obrotów IKEA za rok finansowy 2023. To nie tylko nasza reakcja na zmieniający się krajobraz ekonomiczny, ale również zgodność z głęboko zakorzenioną wizją IKEA – nieustannie dążymy do tego, aby wiele osób, niezależnie od sytuacji finansowej, mogło spełniać swoje marzenia o wygodnym, funkcjonalnym i lepiej pomyślanym domu – mówi nam Magdalena Krokowska-Wicherek, Dyrektorka Regionalna w IKEA Retail w Polsce.

Niższe ceny w IKEA – radykalna zmiana

Pandemia COVID-19 i konflikt wojenny w Ukrainie znacząco wpłynęły na krajobraz ekonomiczno-gospodarczy na całym świecie. W obliczu rosnących kosztów surowców, produkcji i dostaw, firmy z różnych sektorów zostały zmuszone do podniesienia cen swoich produktów, aby dostosować się do nowej rzeczywistości rynkowej. IKEA również mierzyła się z tym wyzwaniem, modyfikując swoją strategię cenową. 

W minionym roku IKEA skoncentrowała swoje wysiłki na obniżaniu kosztów operacyjnych i zwiększaniu efektywności produkcyjnej. Inwestycje m.in. w nowoczesne technologie oraz szkolenia dla zatrudnionych osób miały zoptymalizować procesy wewnętrzne i stanowiły odpowiedź na rosnące koszty produkcji.

Przykładowo fabryka IKEA w Zbąszynku podjęła działania w zakresie automatyzacji. Linie produkcyjne zostały dostosowane pod produkcję artykułów cieszących się największym zainteresowaniem klientek i klientów. Zmiany wdrożono także na etapie pakowania produktów, automatyzując ten proces. Nie mniejsze znaczenie miały inwestycje w OZE. Fabryki IKEA Industry w Polsce już od kilku lat korzystają z energii elektrycznej w 100% z odnawialnych źródeł energii, w tym z własnych farm słonecznych. 

Ostatni rok finansowy 2023 IKEA Retail w Polsce podsumowała z przychodem przekraczającym 6 mld zł, w którym 30 proc. udziału miał kanał sprzedaży online. Inwestycje w omnikanałowość, czyli łączenie doświadczenia zakupowego online i offline, pozostają priorytetem firmy. 

– Przystępność cenowa jest jednym z kluczowych elementów naszej strategii komercyjnej, czyli oferowanie niskich cen, przy równoczesnym dbaniu o niskie koszty i sprzedaż dużych wolumenów. Niższe ceny 5 000 produktów IKEA nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie podjęli takich działań jak inwestycje w OZE, rozwój usług zdalnych i cyrkularnych, ale też w infrastrukturę sklepową i magazynowo-logistyczną – komentuje Magdalena Krokowska-Wicherek. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/189833,cena-hot-doga-poszla-w-gore-powstal-ikea-hot-dog-poland-index

Polskie produkty jeszcze tańsze

Polska jest drugim co do wielkości krajem produkującym meble i artykuły wyposażenia wnętrz dla IKEA. Rocznie prawie 20 proc. światowej produkcji firmy pochodzi właśnie z Polski. A w przypadku mebli drewnianych, produkowanych przez fabryki IKEA Industry, odsetek ten wynosi 50 proc.

W zakładzie w Zbąszynku powstają takie klasyki z asortymentu IKEA, jak LACK, KALLAX czy EKET. To jednocześnie jedne z pięciu tysięcy produktów, które klientki i klienci mogą nabyć w nowych, obniżonych cenach. 

Nowe niższe ceny dostępne są w sklepach, online, w Aplikacji Mobilnej, jak również w zakupach przez telefon. W następnym roku finansowym marka będzie dążyć do kontynuacji tej inwestycji, wprowadzając niższe ceny dla kolejnych artykułów w asortymencie.