INNPoland_avatar

Od tego dnia rozliczysz PIT za 2023 rok. Możesz skorzystać z wygodnej usługi

Sebastian Luc-Lepianka

25 stycznia 2024, 13:32 · 3 minuty czytania
Z nowym rokiem wielu z nas marzy już o zwrocie podatku. Warto myśleć już o rozliczeniu PIT za rok 2023, bo im szybciej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy zwrot pieniędzy. Zobacz, od kiedy to można zrobić i jak przejść przez proces sprawnie z pomocą usług online.


Od tego dnia rozliczysz PIT za 2023 rok. Możesz skorzystać z wygodnej usługi

Sebastian Luc-Lepianka
25 stycznia 2024, 13:32 • 1 minuta czytania
Z nowym rokiem wielu z nas marzy już o zwrocie podatku. Warto myśleć już o rozliczeniu PIT za rok 2023, bo im szybciej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy zwrot pieniędzy. Zobacz, od kiedy to można zrobić i jak przejść przez proces sprawnie z pomocą usług online.
Terminy składania zeznania podatkowego. Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Rozliczanie PIT-ów za 2023 r. będzie trwało od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r.
  • Ministerstwo Finansów musi uruchomić specjalne bramki, by podatnicy mogli zacząć wypełniać swoje zeznania podatkowe.
  • Osoby, które chcą przy tym skorzystać ze strony rządowej, muszą poczekać do lutego.

Od kiedy jest możliwe rozliczenie podatku PIT za 2023 rok

Za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT możemy składać wypełnione zeznanie podatkowe od 15 lutego 2024 roku. Póki nie umożliwia tego Ministerstwo Finansów, nie możemy jeszcze rozliczać podatków PIT. A im szybciej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy zwrot z podatku.

Nawet jeśli nasze zeznanie podatkowe wyślemy szybciej niż przez stronę rządową, inaczej niż przewiduje resort finansów, termin zwrotu z podatku i tak będzie liczony od 15 lutego 2024 roku lub dnia złożenia elektronicznej deklaracji (jeśli nastąpiło to później).

Rozliczenie PIT za rok 2023 będzie możliwe do 30 kwietnia 2024 roku. To daje podatnikom wystarczająco dużo czasu na sprawdzenie i ewentualną korektę zeznania, a także na dokonanie wyboru preferowanej formy rozliczenia.

Deklaracje podatkowe za pośrednictwem e-PIT

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe. Obejmuje ono formularze PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Wszystkie niezbędne dane są już wstępnie uzupełnione przez administrację skarbową, a przygotowując zeznanie, zostaną nam na ich podstawie automatycznie dołączone załączniki. Oznacza to, że podatnik nie musi wypełniać wniosków ani zgromadzać dokumentów do rozliczenia.

Usługa Twój e-PIT dostępna jest w e-Urzędzie Skarbowym na platformie podatki.gov.pl. Po zalogowaniu się na platformie podatnicy mogą przejrzeć, sprawdzić i ewentualnie skorygować swoje zeznania podatkowe, a następnie je zatwierdzić.

W tym roku Ministerstwo Finansów poinformowało nas, że poszerzy obsługę e-PIT. W 2024 roku deklarację podatkową elektronicznie złożą także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Dodatkowo proces korzystania z samej usługi ma być bardziej intuicyjny, wygodniejszy i wyposażony w pomocne dla podatnika funkcje - jak przypominanie, czy rachunek bankowy podany do zwrotu z podatku jest nadal aktualny.

Obsługa e-PIT

Żeby skorzystać z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, należy najpierw zalogować się na platformie podatki.gov.pl. Podatnicy mogą zalogować się na kilka sposobów:

  • z użyciem Profilu Zaufanego,
  • z użyciem e-Dowodu,
  • za pośrednictwem Bankowości Elektronicznej, o ile wasz bank umożliwia logowanie się do e-usług publicznych,
  • za pośrednictwem aplikacji mObywatel,
  • podając dane autoryzujące - PESEL lub NIP i dodatkowej informacji w postaci kwoty przychodu.

Ministerstwo Finansów przygotowało filmy instruktażowe, dzięki którym każdy przejdzie przez proces bezboleśnie.

Na platformie można złożyć korektę zeznań PIT-37 i PIT-38, nawet jeśli składaliśmy ją inaczej. W przypadku zeznań PIT-28 i PIT-36 korekta możliwa jest tylko wtedy, gdy nie wykazano w nich przychodów z działalności gospodarczej.

Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Zeznanie podatkowe można złożyć także w formie formularza online na stronie podatki.gov.pl oraz w formie papierowej.

Termin przekazania PIT-11 pracownikowi.

Sezon rozliczeń podatkowych zbliża się wielkimi krokami, a jednym z kluczowych dokumentów w tym procesie jest formularz PIT-11. To ważna informacją, którą pracodawcy muszą uzupełnić i dostarczyć zarówno do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, jak i do swoich pracowników.

Taki dokument przełożony musi przesłać do Urzędu Skarbowego do 31 stycznia. Składa go w formie elektronicznej.

Z kolei na przekazanie PIT-11 pracownikowi ma nieco więcej czasu. W tym wypadku termin upływa wraz z końcem lutego. Więcej o tym obowiązku piszemy na INNPoland.

Czytaj także: https://innpoland.pl/203051,zatrudniales-w-2023-zobacz-do-kiedy-zlozyc-pit-11