
Formuła świadczenia usług przez stomatologów jest słabo opłacana przez NFZ. Niewiele gabinetów ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z tego powodu pacjenci dość niechętnie odwiedzają akurat tych lekarzy. Dowodem są m.in. wyniki badań przeprowadzone przez UCE Research i Implant Medical. Nie ma powodów do optymizmu.
Raport UCE jasno wskazuje, że Polacy rzadko odwiedzają dentystów
Najnowszy raport UCE Research i Implant Medical wskazuje, że tylko 30,3% dorosłych Polaków systematycznie odwiedza gabinety stomatologiczne. Za regularność uznano wizytę u dentysty raz na pół roku.
dr Ireny Przybylskiej
źródło: uce-pl.com
Rzadziej, bo raz na rok u stomatologa bywa 26,7% ankietowanych, a co dwa lata lub rzadziej 14,3%. Natomiast raz na kwartał u lekarza wizytę składa 11,3% przebadanych. W UCE ankiecie wzięło udział 1172 dorosłych Polaków.
Zobacz także
Co jest przyczyną rzadkich wizyt u stomatologa?
Przyczyny zaniedbań w ochronie swojej jamy ustnej i uzębienia można dopatrywać w poziomach zarobków. Korelacja z liczbą wizyt u stomatologa a wysokością miesięcznego wynagrodzenia jest wymowna.
Częstotliwość składania wizyt w jednym roku kalendarzowym u dentysty w zależności od zarobków prezentuje się następująco:
Analitycy stwierdzili, że znaczenie w kontekście częstotliwości wizyt u stomatologa ma również wykształcenie. Osoby, które przeszły więcej szczebli edukacji chętniej odwiedzają lekarza. Natomiast dzieląc badanych według płci, to kobiety wykazują większe zainteresowanie zdrowiem swoich zębów i jamy ustnej w porównaniu z mężczyznami.
Kiedy Polacy decydują się na wizytę u stomatologa?
Istnieją pewne warunki, które motywują mieszkańców Polski do bezwzględnego zamówienia wizyty u stomatologa. Nasi obywatele decydują się na zadbanie o swoje zdrowie dopiero w momencie, kiedy poczują ból. W innym przypadku wolą ograniczyć wydatki i nie odwiedzać dentysty.
Oprócz kwestii związanych z zarobkami pacjenci omijają stomatologów także ze względu na negatywne emocje. Jak wskazuje raport UCE, strach przed białym kitlem, narzędziami stomatologicznymi i bólem jest skutecznym odstraszaczem. Natomiast eksperci z Implant Medical podkreślają rolę wysokiej inflacji w negatywnym zjawisku rzadkich wizyt u stomatologa.