INNPoland_avatar

Kiedy opłaca się złożyć wniosek o pieniądze z programu "Dobry Start"? Dopilnuj tego terminu

Marcin Gościński

01 lipca 2024, 11:59 · 3 minuty czytania
Wakacje w szkołach dopiero się rozpoczęły, ale rodzice już mają możliwość na uzyskanie pomocy finansowej na edukację dziecka. Właśnie otwarto proces przyjmowania wniosków w ramach programu "Dobry Start". Składając wniosek w odpowiednim terminie, opiekunowie prawni otrzymają pieniądze jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego.


Kiedy opłaca się złożyć wniosek o pieniądze z programu "Dobry Start"? Dopilnuj tego terminu

Marcin Gościński
01 lipca 2024, 11:59 • 1 minuta czytania
Wakacje w szkołach dopiero się rozpoczęły, ale rodzice już mają możliwość na uzyskanie pomocy finansowej na edukację dziecka. Właśnie otwarto proces przyjmowania wniosków w ramach programu "Dobry Start". Składając wniosek w odpowiednim terminie, opiekunowie prawni otrzymają pieniądze jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego.
Od 1 lipca 2024 roku można wnioskować o pieniądze z programu Dobry Start Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wsparcie dla rodzin z dziećmi jest ważnym elementem krajowej polityki. Rodzice mogą liczyć na listę świadczeń, które stanowią pomoc finansową, ułatwiającą wychowywanie pociech. Do takich rozwiązań zalicza się nie tylko popularny program 800 plus, czy opracowywany przez rząd Donalda Tuska pakiet rozwiązań w ramach projektu ustawy "Aktywny Rodzic".


Od 2018 roku po decyzji rządu Mateusza Morawieckiego, rodzice mogą korzystać z pomocy programu "Dobry Start". Stanowi pomoc dla opiekunów dzieci, którzy przygotowują je do rozpoczęcia kolejnego roku nauki. Po spełnieniu wszystkich warunków państwo może przeznaczyć na doinwestowanie edukacji nawet kilkaset złotych.

Od kiedy można składać wniosek o przyznanie pieniędzy z programu "Dobry Start"?

Wnioski o przyznanie pieniędzy z programu "Dobry Start" można składać od 1 lipca 2024 roku. Popularne "300 złotych dla uczniów" może zostać przyznane dla każdego dziecka, które uczy się w szkole i znajduje się w przedziale wiekowym od 7 do 20 lat. W przypadku dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności program "Dobry Start" obowiązuje do momentu ukończenia 24 roku życia.

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, świadczenie przysługuje dzieciom, które uczą się w szkole definiowanej jako:

  • szkoła podstawowa,
  • szkoła ponadpodstawowa,
  • szkoła artystyczna,
  • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
  • młodzieżowy ośrodek wychowawczy,
  • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
  • specjalny ośrodek wychowawczy,
  • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy,
  • szkoła policealna,
  • szkoła dla dorosłych.

Wniosku o przyznanie pieniędzy z programu "Dobry Start" nie mogą składać rodzice, których dzieci realizują roczne przygotowanie przedszkolne lub znajdują się jeszcze w przedszkolu. Świadczenie "300 złotych dla ucznia" nie zostanie także przyznane dla dzieci znajdujących się w "zerówkach". Program "Dobry Start" nie jest także przeznaczony dla studentów.

Gdzie złożyć wniosek o pieniądze z programu "Dobry Start"?

Wniosek o pieniądze z programu "Dobry Start" można przesłać wyłącznie w trybie elektronicznym. Podobnie otrzymuje się pieniądze – nie w fizycznej formie, a na rachunek bankowy, którego numer opiekun wskazuje we wniosku. Całym procesem, czyli rozpatrywaniem wniosków, przyznawaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek do ZUS o "300 złotych dla ucznia" można składać za pośrednictwem: bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia, a także strony PUE ZUS albo aplikacji mobilnej mZUS. Do poprawnego złożenia wniosku w ramach programu "Dobry Start" potrzebne będzie wypełnienie dokumentu o sygnaturze DS-R.

Na kiedy przypada wypłata pieniędzy z programu "Dobry Start"?

Najlepszym terminem na złożenie wniosku o "300 złotych dla ucznia" jest lipiec lub sierpień. W takiej sytuacji rodzice lub uprawnieni opiekunowie otrzymają pieniądze nie później niż do 30 września 2024 roku.

Jeśli wnioskodawca złoży dokument później, na przykład we wrześniu, październiku, albo listopadzie, to wypłata "300 złotych dla ucznia" nastąpi w ciągu 2 miesięcy od momentu przesłania wniosku.

Jacy opiekunowie mogą wnioskować o "300 złotych dla ucznia"?

Opiekunami, od których wniosek zostanie rozpatrzony, są rodzice – matka lub ojciec dziecka. Do grupy uprawnionych wnioskodawców o "300 złotych dla ucznia" zaliczają się również opiekunowie faktyczni dziecka, opiekunowie prawni dziecka, a także osoby uczące się – uczniowie, którzy osiągnęli pełnoletność i nie są na utrzymaniu rodziców z powodu ich śmierci, albo w sytuacji, kiedy otrzymują od nich ustalone alimenty.

O uczestnictwo w programie "Dobry Start" mogą również starać się wnioskodawcy, którzy posiadają dzieci w pieczy zastępczej. Świadczenie "300 złotych dla ucznia" jest też przeznaczone dla osób usamodzielnianych, opuszczających pieczę zastępczą.

W takich sytuacjach wniosek mogą złożyć: rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej, czy osoby uczące się i będące osobą usamodzielnioną.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207029,wzrost-minimalnego-wynagrodzenia-od-1-lipca-2024-roku-ile-wynosi-podwyzka