W styczniu 2025 roku do banków trafiło ponad 28 tys. wniosków o kredyty na nieruchomości. Według danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK) i ich "indeksu popytu na hipoteki" to pierwszy wzrost od pół roku. Rok temu ten sam wskaźnik był o wiele słabszy.
Eksperci wskazują, że średnie zainteresowanie hipoteką pozostaje bez większych zmian. Za to dużo chętniej sięgamy po kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem.
Jakie oprocentowanie kredytów hipotecznych?
Według danych z 30 stycznia Europejskiego Banku Centralnego średnie oprocentowanie nowych kredytów dla firm w listopadzie spadło do 4,5 proc., średnie oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych obniżyło się do 3,5 proc.
"Dziennik. Gazeta Prawna" informuje, że rośnie popularność kredytu na stałą stopę procentową, czyli mechanizmu mającego w teorii chronić nas przed ryzykiem związanym ze wzrostem stóp procentowych.
Płacimy przez cały okres takie raty, na jakie się zgodziliśmy, niezależnie od wahań rynkowych stóp procentowych.
Zazwyczaj bierze się je na 5 lat, w niektórych bankach nawet 7 albo 10 lat. Po zakończeniu okresu stałej stopy bank przedstawia nowe warunki, czyli albo przejście na oprocentowanie zmienne dyktowane przez wskaźnik referencyjny, albo renegocjacja stałej stopy.
Czy to się opłaca? Zależy.
Zazwyczaj oprocentowanie stałe jest wyższe niż początkowe oprocentowanie zmienne. Te warunki niekoniecznie muszą być opłacalne na przestrzeni wieloletniego zobowiązania.
Zobacz także
Zmiany w stopie procentowej na przestrzeni lat
Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej zwiększyła wysokość stóp procentowych już wiele razy. Od dłuższego czasu pozostają na tym samym poziomie 5,75 proc. Ekonomiści spodziewają się jednak, że RPP obniży ją w tym roku.
"Obniżek można spodziewać się w II połowie roku, biorąc pod uwagę warunki, jakie wcześniej RPP postawiła dla obniżek, a także otoczenie gospodarcze, ryzyka dla wzrostu gospodarczego oraz mocnego obecnie złotego. Moim zdaniem obniżki zaczną się po wakacjach" – mówił ekspert ekonomiczny Piotr Bartkiewicz, szacując, że RPP może obniżyć stopy procentowe o 100 pkt. bazowych.
Wówczas stopa referencyjna będzie wynosiła 4,75. Jeżeli do tego dojdzie, daje to szansę na niższe raty przy oprocentowaniu zmiennym.
Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz obniżyła oprocentowanie w banku centralnym w październiku 2023 roku.