Ukraińska Coal Energy planuje inwestycje w Polski węgiel.
Ukraińska firma planuje inwestycję na Śląsku w wydobycie węgla (Zabrze, zdjęcie ilustracyjne). Fot. Grzegorz Celejewski/Agencja Wyborcza.pl

Polska odchodzi od węgla. Hałdy surowca przyciągają innych zainteresowanych, jak ukraińską spółkę Coal Energy. Uważa, że wydobycie polskiego węgla może jej się opłacać.

REKLAMA

Kopalnie węgla w Polsce mają być zamknięte do 2049 roku. Trwa dekarbonizacja regionów górniczych, a wszystko ma przebiegać zgodnie ze zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej oraz związków zawodowych. Ukraińsko-cypryjski holding Coal Energy planuje wykorzystać szansę i szuka inwestorów, do wydobycia węgla na Śląsku.

Ukraińska firma chce wydobywać Polski węgiel

Jak informuje "Puls Biznesu", firma jest notowana na warszawskiej giełdzie. Zamierza wykorzystać swoje doświadczeni z Donbasu i nowoczesne technologie górnicze, aby wydobycie węgla w Polsce było dla niej opłacalne.

Ta sztuka udała im się już na Ukrainie, gdy wskrzeszono kopalnie uznane za nierentowne.

W Polsce Coal Energy zainteresowana jest przejęciem infrastruktury kopalni Siltech w Zabrzu. Obie firmy mają podpisany list intencyjny, ale jeszcze nie doszło do zawarcia wiążącej umowy, ani nie Coal Energy nie złożyła wniosku o koncesję na wydobycie. W planach są badania techniczne, opracowujące technologię do projektu i trwają poszukiwania inwestorów.

Kopalnia Siltech działalność z dniem 31 grudnia br., obecnie eksploatowane są końcowe partie złoża.

Czym jest Coal Energy?

"Zapewnienie stabilnych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych to obecnie kwestia bezpieczeństwa dla całej Europy. Nasz zespół opracował metody umożliwiające efektywne wydobycie w zamykanych kopalniach, bazując na doświadczeniach z Ukrainy" – powiedział Wiktor Wiśniowiecki, prezes i założyciel Coal Energy, cytowany przez "Puls Biznesu".

Coal Energy S.A. to spółka holdingowa, która zrzesza firmy operujące na Cyprze i Ukrainie, działające w sektorze górnictwa. Na Ukrainie są trzecią największą firmą górniczą pod kątem posiadanych rezerw węgla i czwartą największą pod kątem ilości wydobycia.

Zasoby posiada w Donbasie, największym regionie wydobywczym Ukrainy. Przed rozpoczęciem wojny firma zajmowała się także wzbogacaniem węgla, a konflikt zbrojny uszkodził kopalnie i szyby należące do Grupy.

Źródło: Puls Biznesu