Rozmowa o pracę. Omawiamy wyniki badania o najpopularniejszych rzeczach wpisywanych na CV.
Nowe badanie pokazuje, co najczęściej wpisujemy na CV. Fot. 89Stocker/Shutterstock

Poszukiwanie pracy to niezła orka. Zwykle musimy pokonać wielu konkurentów i stajemy na rzęsach, aby nasze CV się wyróżniło. Ile osób przypada na jedno miejsce pracy i jakie rzeczy zwykle wypisujemy, sprawdza badanie serwisu LiveCareer.

REKLAMA

Nikt chyba nie lubi szukać pracy. Trwa to długo, człowiek co chwila odświeża wiadomości mailowe… Do zgłaszania ofert podchodzimy różnie, od aplikowania jak leci bez patrzenia na wymagania, przez staranne cyzelowanie CV do każdej pracy z osobna. Są pewne rzeczy, które wielu z nas powtarza. I na przykład Polacy nie wysyłają praktycznie w ogóle listów motywacyjnych, o ile te nie są wymagane.

Jak wysyłamy CV?

Badanie serwisu LiveCareer, popularnego kreatora CV, powstało przez analizę ok. 750 tys. aplikacji o pracę, które Polacy stworzyli w ciągu ostatniego roku. Na napisanie jednego CV (a te coraz częściej czytane są przez AI) poświęcamy średnio 31 minut i 8 sekund. Robimy to dłużej niż kandydaci z Włoch (28 min), Wielkiej Brytanii (26 min) i Brazylii.

Typowe polskie CV wymienia jedno (27 proc.) lub dwa miejsca pracy (21 proc.), a 15 proc. kandydatów pracowało w sześciu lub więcej miejscach. Nasza średnia długość doświadczenia zawodowego to 7 lat i 9 miesięcy. I zwykle możemy pochwalić się jedną ukończoną szkołą, jednym tytułem zawodowym lub akademickim.

Co wpisujemy na CV?

Zwykle na naszych zgłoszeniach o pracę pojawia się 8-9 umiejętności zawodowych i najpopularniejsze to:

  • wysoka kultura osobista,
  • praca w zespole,
  • komunikatywność,
  • prawo jazdy kat. B,
  • odpowiedzialność,
  • szybkie uczenie się,
  • dobra organizacja pracy,
  • samodzielność.
  • Znajomość angielskiego wpisuje 53 proc. kandydatów (w różnych stopniach biegłości). Na miejscu drugim jest język niemiecki (14 proc.), potem rosyjski (8 proc.), francuski (3 proc.) i hiszpański (2 proc.). Przeciętnie nasze CV mieści się na jednej stronie A4: 35 proc. Polaków streszcza się w 100-300 słowach, 18 proc. w 301-400 słowach a 21 proc. w 401-700 słowach. Wpisujemy krótsze życiorysy, niż osoby aplikujące po włosku lub po angielsku.

    Coraz dłużej szukamy pracy

    Na INNPoland publikowaliśmy także wyniki z innego badania, Instytutu Randstad. Z niego dowiadujemy się, że w ostatnich sześciu miesiącach pracodawcę zmieniło 19 proc. ankietowanych a stanowisko w tej samej firmie – rekordowo niskie 16 proc. Wyniki te pokazują większą ostrożność, z jaką pracownicy podchodzą do decyzji zawodowych. Najczęściej powodem zmiany miejsca pracy był rozwój zawodowy (45 proc.) oraz wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (43 proc.). Strata pracy dotyczyła jedynie 10 proc. badanych – to najniższy wynik od lat.

    Średni czas szukania nowej pracy w Polsce wydłużył się do 4,4 miesiąca – to najwięcej w 15-letniej historii badania. Według jego autorów powodem jest mniejsza liczba ofert i trudności z rekrutacją wśród starszych pracowników oraz osób z mniejszych miejscowości.