Stacja metra Warszawa, pasażerowie.
Awaria w metrze w Warszawie spowodowała duże utrudnienia dla pasażerów. Fot. danielkinsman/Shutterstock

Awaria w metrze w Warszawie spowodowała duże utrudnienia dla pasażerów. W środowy poranek 24 czerwca pociągi linii M1 kursują jedynie na części trasy, a 10 stacji zostało czasowo zamkniętych. Władze miasta uruchomiły autobusy i tramwaje zastępcze.

REKLAMA

Warszawski Transport Publiczny poinformował, że pociągi linii M1 kursują jedynie na odcinku między stacjami Młociny i Politechnika. Oznacza to, że południowa część trasy została czasowo wyłączona z użytkowania.

Awaria metra w Warszawie

Rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń w rozmowie z portalem warszawa.naszemiasto.pl wyjaśniła, że przyczyną utrudnień była obecność osoby w tunelu metra. Interweniowała policja, która ujęła tę osobę. Służby prowadziły następnie kontrolę infrastruktury, aby upewnić się, że ruch pociągów może zostać bezpiecznie wznowiony.

Zamknięte zostały stacje:

  • Pole Mokotowskie,
  • Racławicka,
  • Wierzbno,
  • Wilanowska,
  • Służew,
  • Ursynów,
  • Stokłosy,
  • Imielin,
  • Natolin,
  • Kabaty.
  • W związku z utrudnieniami uruchomiono autobusową linię zastępczą ZM1, która kursuje między stacjami Politechnika i Kabaty.

    Kierunek Kabaty:

    Metro Politechnika 05 – Waryńskiego – al. Armii Ludowej – al. Niepodległości – al. Wilanowska – pętla Metro Wilanowska – al. Wilanowska – Rolna – al. Harcerzy Rzeczypospolitej – al. KEN – Os. Kabaty 05.

    Kierunek Politechnika:

    Os. Kabaty 05 – al. KEN – al. Harcerzy Rzeczypospolitej – Rolna – al. Wilanowska – Puławska – Woronicza – al. Niepodległości – Batorego – Waryńskiego – Metro Politechnika 05.

    Uruchomiono tramwajową linię zastępczą ZM2, która kursuje na trasie:

    Metro Wilanowska – Puławska – plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – plac Zbawiciela – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – plac Narutowicza.

    Zarząd Transportu Miejskiego apeluje do pasażerów o śledzenie bieżących komunikatów i uwzględnienie możliwych opóźnień podczas podróży.

    Mimo kolejnych utrudnień, niedawno pojawiła się darmowa komunikacja miejska w Warszawie, stolica oddaje dług zasłużonym weteranom misji zagranicznych. Problemy komunikacyjne nie kończą się jednak na metrze. Na rozwiązanie oczekuje najniebezpieczniejszy przejazd w Warszawie, który czeka na cud od 10 lat i doczeka się w 2027 roku.

    Trwają testy nowego odcinka metra

    Na Bemowie trwają prace związane z rozbudową drugiej linii metra. Rozpoczął się kolejny etap testów na budowanej Stacji Techniczno-Postojowej Mory. Tym razem nowe tory sprawdzał już pociąg metra Siemens Inspiro. Wcześniej po torowisku poruszała się jedynie lokomotywa techniczna.

    Testy mają potwierdzić, że infrastruktura jest gotowa do kolejnych odbiorów i dalszych prac. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pasażerowie skorzystają z trzech nowych stacji M2: Lazurowa, Chrzanów i Karolin.

    Trwają też przygotowania do budowy metra w Ursusie. Do przetargu na opracowanie dokumentacji zgłosiły się dwie firmy.

    Pierwszą ofertę złożyło konsorcjum ILF Consulting Engineers Polska i Metroprojekt. Wartość propozycji to ponad 14 mln zł. Druga oferta, złożona przez firmę Warsaw Projekt, opiewa na niespełna 8,5 mln zł.

    Teraz oferty oceni komisja przetargowa. Pod uwagę będzie brana nie tylko cena, ale także doświadczenie projektantów. Wybrana firma będzie miała 18 miesięcy na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do realizacji inwestycji.

    Planowane przedłużenie linii M2 będzie miało około 4 km długości. Wzdłuż trasy powstaną trzy nowe stacje: Ursus Północny, Posag 7 Panien i Ursus-Niedźwiadek. Dzięki nowemu odcinkowi linia metra M2 dotrze do Ursusa, a mieszkańcy wreszcie odetchną z ulgą.

    Nowy odcinek ma im ułatwić dojazd do centrum miasta i zapewnić wygodne przesiadki do pociągów oraz planowanej w przyszłości linii M5. W dalszej perspektywie rozwoju sieci powstać ma jeszcze więcej tras – w planach miasta jest m.in. to, by w pełni autonomiczna linia M4 w Warszawie pojechała z Białołęki na Wilanów.

    Cała inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Jej wartość przekracza 3 mld zł, a dofinansowanie wynosi ponad 1,1 mld zł. To część szerszego planu, w którym Warszawa zwiększa tempo w 2026 roku, rusza miliardowe inwestycje w transport i komunikację miejską.