Chłopiec i dziewczynka z plecakami w pociągu.
Coraz więcej Polaków wybiera pociąg na rodzinne wyjazdy. W 2025 roku kolej w Polsce osiągnęła rekord – 439 milionów pasażerów. Fot. Halfpoint/Shutterstock

Coraz więcej Polaków wybiera pociąg na rodzinne wyjazdy. W 2025 roku kolej w Polsce osiągnęła rekord – 439 milionów pasażerów, najwięcej od 30 lat. Zgodnie z raportem KOLEO, pociąg staje się realną konkurencją dla samochodu.

REKLAMA

W 2025 roku polska kolej pobiła rekord. Pociągami podróżowało aż 439 milionów pasażerów. To najlepszy wynik od 30 lat i wyraźnie więcej niż w 2024 roku, kiedy było ich 407,5 miliona. Widać też, że coraz więcej Polaków na co dzień wybiera pociąg.

Wzrost zainteresowania koleją widać nie tylko w statystykach, ale i w samej ofercie przewoźników. Świadczy o tym choćby nowy rozkład PKP 2025, rekord połączeń i czeska konkurencja na krajowych trasach, dzięki której pociągów na torach systematycznie przybywa.

Rekord polskiej kolei w 2025 roku: Ponad 430 milionów pasażerów

Z badania wynika również, że 70 proc. rodziców ma już doświadczenia podróży pociągiem z dziećmi, a niemal 60 proc. wybiera kolej na wyjazdy weekendowe lub wakacyjne, niemal tyle samo co samochód (61 proc.). Prawie 40 proc. badanych jeździło pociągiem w ciągu ostatniego roku, a co piąta osoba korzysta z niego regularnie.

Nie zawsze jest kolorowo. Rodzice małych dzieci (0–2 lata) najczęściej narzekają na tłok w pociągach, problemy z wsiadaniem i infrastrukturę na dworcach, która nie zawsze jest wygodna dla osób z wózkiem. Dużym problemem jest też brak stacji kolejowej blisko domu – tak uważa 39 proc. badanych. Sytuacja ma się jednak stopniowo poprawiać, bo POLREGIO zamawia nowe pociągi, a komfort odczują również rodziny podróżujące z wózkami.

Tam, gdzie łatwo dojechać na dworzec i pociąg nie jest wolniejszy od samochodu, ludzie często wybierają kolej zamiast auta. Na wielu popularnych trasach rodzinnych pociąg jest nawet szybszy, dotyczy to 4 na 5 połączeń.

Duże znaczenie ma też wiek dziecka. Im jest starsze, tym częściej rodzice decydują się na podróż pociągiem. W przypadku rodziców kilkuletnich dzieci robi to już 71 proc. z nich.

Jakie są największe zalety jazdy pociągiem?

Najczęściej podkreślane zalety kolei to wygoda, poczucie bezpieczeństwa, brak korków oraz możliwość wspólnego spędzania czasu. Rodzice doceniają także dostęp do toalety, możliwość spożywania posiłków w trakcie jazdy, mniejsze ryzyko choroby lokomocyjnej oraz atrakcyjne zniżki rodzinne. Dla dzieci sama podróż często jest atrakcją. Niemal 90 proc. rodziców zauważa, że dobrze ją wspominają, a 66 proc. twierdzi, że ją lubią.

Do tego dochodzą realne oszczędności. W PKP Intercity zgarniesz darmowe bilety, a system nagród zmienia podróżowanie na korzyść tych, którzy jeżdżą koleją częściej

W przypadku nastolatków i starszych dzieci kolej oznacza większą niezależność i swobodę przemieszczania się. Jednocześnie oczekują oni nowoczesnych udogodnień, takich jak sprawne aplikacje mobilne, aktualne informacje pasażerskie czy komfortowe przestrzenie dostosowane do różnych potrzeb podróży.

Dla tej grupy pojawiają się też nowe zachęty, jak polsko-niemiecki bilet przyjaźni, dzięki któremu nastolatkowie zyskują jeszcze więcej swobody w odkrywaniu kraju i regionu.