Whisky nigdy nie było tanie, ale to już przesada. Szklaneczka tego trunku ma wartość mieszkania

Konrad Bagiński
W słynnej scenie z „Misia” woźnica Paluch tłumaczył kolegom na wozie, że w Anglii „taką rudą wódę piją na myszach”. Tymczasem ten trunek coraz częściej staje się bardzo cenną inwestycją. Kilka dni temu dwie butelki 60-letniego Macallana osiągnęły zawrotne ceny na aukcji – poszły za ponad 2 mln dolarów.
Najdroższa whisky na świecie to 60-letni Macallan. Dwie butelki tego trunku poszły w Hongkongu za ponad 1 mln dolarów za sztukę Foto: Sergey Zaikov / 123rf.com
Obie butelki o pojemności 750 ml zostały w 1986 roku napełnione whisky, która wcześniej przez 60 lat dojrzewała w beczce po sherry. Destylowano ją w roku 1926. Jedną z butelek opatrzono etykietą zaprojektowaną przez brytyjskiego artystę Petera Blake'a. Jest znany z tego, że stworzył kompozycję wykorzystaną na słynnym albumie zespołu The Beatles "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Etykietę drugiej butelki stworzył włoski artysta Valerio Adami.

Na aukcji Bonhams Hong Kong jedna butelka znalazła nabywcę, który zapłacił za nią 1,01 mln dolarów (ok. 3,7 mln zł). Druga poszła za równowartość 1,1 mln dolarów (ponad 4 mln zł). Obie pochodzą z kolekcji, której słynna destylarnia nie sprzedawała.


– Zostały one przekazane niektórym z najbardziej lojalnych partnerów biznesowych lub klientów Macallana – twierdzi Daniel Lam, szef wina i whisky w Bonhams w Hong Kongu.

Najdroższa whisky - 60-letni Macallan
Azja stała się nowym, świetnym rynkiem dla ekstremalnie rzadkich whisky, pochodzących szczególnie ze Szkocji i Japonii. Poprzedni rekord ceny również należał do Macallana. W 2014 roku 6-litrowa butelka słodowej whisky "M" Decanter poszła za 4,9 mln dolarów hongkońskich – według obecnych cen tej waluty jest to ok. 2,28 mln złotych. W kwietniu 2018 roku na lotnisku w Dubaju dwie butelki Macallana z 1926 roku zostały sprzedane za 600 tys. dolarów za sztukę, bijąc rekord ceny, jaką osiągnął ten trunek w handlu detalicznym.

Lam twierdzi, że wartość 18-letnich i starszych Macallanów co roku się podwaja. Coraz częściej kupują je młodzi milionerzy z Wietnamu, Tajlandii, Indonezji i Chin.

Również Polacy wydają na whisky coraz więcej. Rocznie kupujemy jej za prawie 2 mld zł. W ten rachunek wlicza się 25 mln butelek szkockiej whisky, 6,5 mln – amerykańskiej whiskey i 1 mln – irlandzkiej. Połowa Polaków pije whisky przynajmniej raz w roku, 20 proc. czyni to regularnie.