W Polsce jest coraz więcej milionerów. Praca na etacie im się nie opłaca, robią to inaczej

Patrycja Wszeborowska
Jak zostać milionerem? Okazuje się, że wzrost gospodarczy w naszym kraju jest tak duży, że sprzyja stawaniu się milionerem. Z najnowszych danych wynika, że w 2017 r. ponad 25 tys. osób w Polsce osiągnęło dochód przekraczający milion złotych.
W Polsce milionerzy to liniowcy, czyli osoby płacące 19-procentowy podatek. 123rf.com / zdjęcie seryjne
Dane są wiarygodne, bo pochodzą z izb administracji skarbowej i opierają się na deklaracjach PIT, jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Stąd wiadomo, że najwięcej milionerów to tzw. „liniowcy”, czyli osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczające się według 19 proc. stawki.

Opłaca się być liniowcem w Polsce
Taka formuła działalności bardziej opłaca się milionerom, niż zatrudnienie na etacie. Dzięki temu zamiast 32-proc. podatku płacą 19-proc. Mają także relatywnie niskie składki na ubezpieczenie społeczne - 1,5-2 proc. miesięcznego dochodu, zamiast etatowych 9,76 proc.


Świadczyć o tym mogą dane. W 2017 r. w woj. opolskim milionerzy liniowcy to ok. 95 proc. milionerów. W tym samym czasie milionerzy liniowcy w woj. mazowieckim stanowili ok. 65 proc., a etatowcy... zaledwie 14 proc.

Grono milionerów dynamicznie się powiększa, a głównym powodem tego wzrostu jest koniunktura w gospodarce. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat do tej grupy dołączyło ponad 10 tys. osób. Najwięcej milionerów mieszka w woj. mazowieckim (6,7 tys.), a najmniej w opolskim (395).

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl,  ubiegłoroczny milioner-rekordzista z Mazowsza zarobił w 2017 roku 107 milionów złotych. Nowi milionerzy zatem stanowią grupę, która zarabia raczej znacznie więcej niż jeden milion złotych.