Rok temu mieli rysunek. Sprawdzamy, gdzie dziś jest Polski Samochód Elektryczny

Patrycja Wszeborowska
Pierwszy Polski Samochód Elektryczny istnieje na razie na rysunku, który powstał… ponad rok temu. Jednak produkująca go spółka nie tak dawno temu zapowiedziała powstanie funkcjonalnego prototypu na wiosnę 2019 r. Tymczasem budowa samochodu na dobrą sprawę nawet się nie rozpoczęła.
Kiedy powstanie pierwszy polski elektryk? EMP zapowiada, że na przyszłą wiosnę (zdjęcie poglądowe). 123rf.com / zdjęcie seryjne
Górnolotny projekt to twór rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności. Zakłada on, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion takich pojazdów. Choć eksperci pukają się w czoło, wskazując na abstrakcyjność tej wizji, powstanie naszego rodzimego elektryka realne jest. Tylko, kiedy?

Kiedy powstanie Polski Samochód Elektryczny?
Wokół planu budowy samochodu temperatura rośnie. Zniecierpliwienie podsycają pojawiające się od czasu do czasu spekulacje internautów na temat postępu w projekcie.

– Jeśli chodzi o rysunki samochodów, to jesteśmy potęgą motoryzacyjną – komentuje jeden użytkownik Twittera.


– Pewnie (samochód, przyp. red.) ładuje się prądem z polskiej elektrowni jądrowej – szydzi inny.

Emocjom nie ma co się dziwić - projekt na początku był silnie nagłaśniany przez rząd. I choć ta reklama teraz nieco ucichła, państwowa spółka produkująca auto wciąż istnieje i zatrudnia ludzi. Więc gdzie ten cały samochód?

Spółka jest na drugim etapie
Jak czytamy na oficjalnej stronie ElectroMobility Poland, spółki odpowiedzialnej za pierwszego polskiego elektryka, budowa auta jest obecnie w fazie drugiej projektu. Firma jest zatem na etapie opracowywania „szczegółowej koncepcji technicznej budowy prototypu oraz koncepcji przygotowania do produkcji seryjnej”.

Oznacza to mniej więcej tyle, że wciąż trwają rozmowy z podwykonawcami, którzy będą odpowiedzialni za techniczno-biznesową koncepcję budowy prototypu. Wychodzi więc na to, że spółka nie weszła jeszcze w najbardziej intrygującą fazę trzecią, czyli samą „budowę modelu funkcjonalnego”.

Tajemnice wokół rodzimego elektryka
Prezes EMP, Piotr Zaremba, zapewniał na początku maja, że funkcjonalny, zdolny do jazdy na polskich drogach prototyp, będzie gotowy już za rok. W związku z tym spółka ma jeszcze ok. 10 miesięcy, by wyprodukować auto.

Na pytanie, czy zdąży, odpowiedziała nam enigmatycznie rzeczniczka EMP, Aleksandra Baldys.

– Zapewniam, że prace nad powstaniem polskiego samochodu elektrycznego trwają i przebiegają zgodnie z przyjętą przez naszą spółkę strategią. Jednak na tym etapie nie możemy zdradzić szczegółów realizowanych działań, ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa i uzasadniony interes projektu – odpowiedziała w rozmowie z INNPoland.pl.

Pierwszy Polski Samochód Elektryczny to ambitny projekt czterech polskich firm energetycznych: Energa, Tauron, Enea oraz Polska Grupa Energatyczna. Każda z firm ma 25 proc. udziałów w ElectroMobility Poland.