Polskie rodziny wyrzucają do śmieci nawet 2500 złotych rocznie. Znamy najczęstsze powody

Patrycja Wszeborowska
Polskie rodziny wyrzucają rocznie około 9 milionów ton jedzenia. Zgodnie z wyliczeniami Federacji Polskich Banków Żywności to od 2 tysięcy do 2,5 tysięcy złotych, które co roku lądują w domowych koszach na śmieci.
Polacy rocznie marnują 9 milionów ton żywności. To tak, jakby wyrzucali do kosza swoje pieniądze. 123rf.com
Jak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Federację Polskich Banków Żywności, czteroosobowa polska rodzina na wyrzucaniu jedzenia traci rocznie od 2 do 2,5 tys. zł. Oznacza to, że miesięcznie jeden członek takiej rodziny pozbywa się ok. 52 zł.

Powody, dla których żywność ląduje w koszu, są różne. Część rodzin robi zbyt duże zakupy, niektórzy wyrzucają jedzenie, które im nie smakuje lub przegapiają termin przydatności do spożycia, inni przygotowują zbyt duże porcje posiłków. Polacy najczęściej wyrzucają warzywa i owoce, pieczywo, dania gotowe oraz nabiał.


Polska w niechlubnej czołówce
W wyrzucaniu jedzenia przodujemy w Unii Europejskiej - według danych Greenpeace Polska w niechlubnym rankingu nasz kraj zajmuje 5. miejsce. Przeciętny Europejczyk rocznie wyrzuca ok. 90 kg żywności, podczas gdy statystyczny Polak marnuje prawie 240 kg.

W walce z zatrważającymi danymi realną pomocą może być tzw. foodsharing, czyli idea dzielenia się jedzeniem. Pomysł może być realizowany np. w formie „społecznej lodówki" na osiedlu, do której mieszkańcy wkładają jedzenie, którego nie zjedli.