Wynajem mieszkań w Polsce coraz mniej opłacalny. W tych miastach jest najlepiej

Patrycja Wszeborowska
Mieszkania są coraz droższe, a to odbija się czkawką na intratnym wcześniej biznesie kupowania lokali pod wynajem. Choć opłacalność inwestycji w wynajem mieszkań spada, wciąż jest ona wyższa niż lokaty oferowane przez banki.
Choć na wynajmie mieszkań wciąż można zarobić więcej, niż na lokatach, opłacalność tego biznesu spada. Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Wynajem wciąż lepszy niż lokata
Średnie oprocentowanie lokat bankowych w Polsce wynosi obecnie niecałe 1,3 proc., zaś przy 2 proc. inflacji pieniądze w depozycie zamiast rosnąć - tracą na wartości. Z tego powodu znacznie ciekawszą alternatywą wydaje się kupno mieszkania pod wynajem.

Według najnowszych danych, powstałych na podstawie Indeksu Cen Transakcyjnych Home Brokera i ofert najmu z serwisu Domiporta.pl, które jako pierwszy przytoczył portal forsal.pl, największą rentowność przynoszą mieszkania w Gdańsku. Decydujący się na kupno lokalu na wynajem w nadbałtyckim mieście mogą liczyć na 6,14 proc. zysk netto.


Wskaźnik zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi od 5 do 6 proc. w Katowicach (5,38 proc.), Łodzi (5,44 proc.), Warszawie (5,34 proc.) i Wrocławiu (5,68 proc.), zaś w pozostałych miastach - pomiędzy 4 a 5 proc. (minimum jest w Poznaniu i wynosi 4,36 proc.).

Opłacalność inwestycji w mieszkania na wynajem
Choć zakup mieszkania i przychody z tytułu wynajmu są lepsze niż jakakolwiek lokata w banku, intratność tego biznesu spada nie tylko z powodu wyższych cen lokali. Coraz mniej opłacalne staje się w Polsce krótkoterminowe wynajmowanie mieszkania na Airbnb. Na dochody z tytułu wynajmu czai się również fiskus oraz Ministerstwo Finansów.