Pieniądze za nic. Finowie opublikowali wyniki eksperymentu z dochodem podstawowym
Przez dwa lata 2000 bezrobotnych Finów otrzymywało co miesiąc dochód podstawowy: 560 euro – czyli przeszło 2400 złotych – „za nic”. Choć autorzy eksperymentu niczego w zamian nie wymagali, liczono, iż beneficjenci programu chętniej będą się dzięki temu rozglądać po rynku pracy, choćby szukając dorywczych zajęć, które pozwoliłyby im dorobić do tej kwoty.
Lepszy nastrój
Administratorom programu – fińskiemu urzędowi ubezpieczeń socjalnych Kela – pozostało jedynie skonstatować, że uczestnicy eksperymentu są bardziej zadowoleni z życia. W porównaniu bowiem do tych, którzy dochodu podstawowego nie otrzymywali, zadeklarowali oni w badaniach, że poprawił się ich stan zdrowia i zadowolenia z życia, obniżył się też poziom stresu.
– Ekonomiści wiedzieli już od dawna, że finansowe zachęty nie sprawdzają się w przypadku bezrobotnych tak, jak wielu by podejrzewało – cytuje „Rzeczpospolita” głównego ekonomistę, odpowiedzialnego za wdrożenie programu, Otto Kanniainena. Trwale bezrobotni to często osoby o bardzo niskich kwalifikacjach, ale i kiepskim zdrowiu lub trudnej sytuacji życiowej, co nie zachęca do szukania pracy.