Tego o Lidlu nie wiedzieliśmy. Mają równość płci, ale aż 70 proc. menedżerów to panie

Konrad Bagiński
W Lidlu już od wielu lat płace kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach są standardowo takie same. Dyskryminacji więc nie ma, ale jak się okazuje panie stanowią aż 70 proc. kadry menedżerskiej tej firmy. Lidl zacznie teraz rozdawać nagrody za równe traktowanie pracowników.
Kobiety w Lidlu zarabiają tyle samo, co mężczyźni Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta
LidlFair Pay – tak będzie się nazywać nagroda, jaką sieć będzie przyznawać. Mogą ją dostać producenci z branży FMCG, których polityka wynagrodzeniowa wyrównuje płacekobiet i mężczyzn zajmujących równorzędne stanowiska. Jej celem jest wyróżnienie, zachęcanie i motywowanie firm do stosowania jednakowej polityki płacowej.

Wzmocnić kobiety
Sieć opiera się na wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych. To 17 punktów, które mają zostać osiągnięte przez kraje członkowskie do 2030 roku. Jeden z nich – cel 5. to wzmocnienie równości płci i pozycji kobiet oraz dziewcząt. Jednym z zadań zawartych w tym postulacie jest właśnie równość płacowa.

– Zwracamy uwagę na kompetencje oraz wiedzę, na wartość którą każdy pracownik wnosi. W zamian oferujemy natomiast atrakcyjną i jasną ścieżkę rozwoju, wysokie zarobki oraz stabilne zatrudnienie oparte na równości płac. W Lidlu aż 70 procent stanowisk menedżerskich piastowanych jest przez kobiety – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Communications Manager Lidl Polska.

W konkursie wezmą udział tylko te firmy z branży FMCG, które wynagradzają rynkowo oraz są zarejestrowane w Polsce. Lidlowi zależy przede wszystkim na udziale małych i średnich przedsiębiorstw. Przyjmowanie zgłoszeń odbędzie się między 29 stycznia a 22 lutego 2019 r., wyłonienie zwycięzcy nastąpi natomiast 22 marca 2019 r.