Rząd przyjął projekt ustawy "500+ na pierwsze dziecko". Pieniądze trafią do 6,8 mln dzieci

Patrycja Wszeborowska
Program „Rodzina 500+” rozszerzony o pierwsze dziecko oficjalnie zaistniał. Rząd właśnie przyjął projekt ustawy, która oprócz przyznania środków na każdego potomka, likwiduje również kryterium dochodowe. Świadczeniem zostanie objęte łącznie 6 mln 800 tys. dzieci.
Rząd właśnie przyjął projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko. Jeśli przejdzie przez Sejm i prezydenta, zacznie obowiązywać od 1 lipca Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Zmiany w programie 500+
–  Zmiany, które przyjęła dziś Rada Ministrów to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18 roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci  – powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Świadczenie będzie przyznawane bez względu na sytuację materialną rodziny, dlatego nie trzeba będzie składać zaświadczeń o dochodach, orzeczeń o alimentach czy niepełnosprawności.


Od kiedy rusza 500+ na pierwsze dziecko
Jeśli program zostanie przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta, wejdzie w życie już 1 lipca. Wtedy też będzie można zacząć składać wnioski internetowe, by otrzymać świadczenie. Od sierpnia ruszy również nabór wniosków w formie papierowej.

Przyznane świadczenia będą wypłacane z wyrównaniem - mimo złożenia wniosku w lipcu, pieniądze mogą trafić do rodziców dopiero w październiku. Jednak kwota będzie obejmowała poprzednie miesiące, czyli lipiec, sierpień oraz wrzesień. Zmianie ulegnie również okres rozliczeniowy - będzie obowiązywał nie od 1 października do końca września następnego roku, lecz aż do końca maja 2021 r.

– Poradziliśmy sobie z ubóstwem – podsumowała minister rodziny.

67 miliardów złotych – taka kwota w ciągu ostatnich trzech lat została przeznaczona na realizację programu 500+. Z danych rządu wynika, że skorzystało z niej 3,6 mln dzieci.

Na nowej wersji programu 500+ najbardziej skorzystają klasa średnia i bogate rodziny, jak wynika z analiz ekspertów Centrum Analiz Ekonomicznych, o czym pisaliśmy w INNPoland.pl. W efekcie trudno oczekiwać, by nowa pula środków mogła przyczynić się do realizacji najważniejszego celu programu: zachęcenia do posiadania dzieci tych odbiorców, którzy do tej pory powstrzymywali się z powodów materialnych.