Seniorki mają kłopoty. Emerytura nie wystarcza im nawet na opłacenie czynszu

Konrad Siwik
Rejestr Dłużników BIG wskazuje, że zaleganie z płatnościami za czynsz dotyczy szczególnie osób starszych. Jest to spowodowane ich trudną sytuacją materialną związaną ze zbyt niskimi świadczeniami emerytalnymi. Co ciekawe, z powodu nieopłaconego czynszu do rejestru częściej trafiają kobiety.
Głodowe emerytury sprawiają, że seniorów nie stać na opłacenie czynszy. Z problemem zmagają się szczególnie kobiety. Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Zbyt niskie emerytury
Trudna sytuacja materialna w gospodarstwach domowych spowodowane niskimi dochodami, to najczęstszy powód niepłacenia czynszu – informuje „Super Express”. Głównie seniorzy mają problemy z opłaceniem czynszu. Szczególnie ci, którzy dostają najniższą emeryturę.

Zasady wypłacania emerytur minimalnych są niejasne
Jak pisaliśmy w INNPoland, ZUS może nie dopłacić do minimalnej emerytury. Jeśli ziści się najgorszy scenariusz, tysiące ludzi szybko stracą prawo do dopłat i będą musiały żyć za kilkaset złotych miesięcznie.

Zadłużonych kobiet jest więcej niż mężczyzn
W przedziale wiekowym zaczynającym się od 45 jest więcej dłużniczek. Jednak zdecydowana przewaga występuje wśród seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia. Zadłużenia sięgają nawet 544 tys. zł. Taką kwotę z z tytułu nieopłaconych rachunków jest dłużna 66-letnia mieszkanka Legnicy.


Powodem takiej sytuacji jest to, że kobiety mają niższe płace, pracują krócej, mają więcej przerw w okresach składkowych oraz niższe składki.

KE zaleca podwyższenie wieku emerytalengo
Komisja Europejska uważa, że Polska powinna podjąć działania, które zapewnią adekwatną wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.

Ma to znaczenie dla polskiego rynku pracy, ale także dla wzrostu PKB. Zdaniem komisji w tym celu należy stworzyć system podwyższający rzeczywisty wiek emerytalny.

Co więcej, jak uważa komisja, aby system emerytalny był stabilniejszy, trzeba zwiększyć uczestnictwo osób starszych w rynku pracy. Wynika z tego, że seniorzy nie dość, że powinni pracować dłużej, to jeszcze dostaną swoją należność z opóźnieniem.