Koszt wyprawki szkolnej przyprawi rodziców o ból głowy. Średnia dobija 2 tys. złotych

Patrycja Wszeborowska
Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał niecały miesiąc. Tymczasem sklepowe półki już wypełniły się artykułami i przyborami, przypominającymi dzieciom i młodzieży o zbliżających się lekcjach. Rozpoczynająca się szkoła będzie jednak większym zmartwieniem dla rodziców, niż uczniów, bowiem tegoroczna wyprawka szkolna ma niemało kosztować.
Ile kosztują podręczniki dla uczniów i przybory do szkoły? Średni koszt wyprawki szkolnej na rok szkolny 2019/2020 wynosi 1 718 złotych. fot. Pexels.com
Ile kosztuje wyprawka szkolna?
Firma Deloitte przeprowadziła badania wśród polskich rodzin. Sprawdziła, ile w tym roku na wyprawkę szkolną wyda przeciętna polska rodzina. Wyniki ankiety opublikował serwis Bankier.pl.

Okazuje się, że rodzice jednego dziecka liczą się ze średnim wydatkiem rzędu 1 388 złotych, rodziny z dwiema pociechami – 1 898 złotych, zaś w domach z trójką dzieci koszt wyprawki szacowany jest na 2 742 złote. Średnio polska rodzina planuje wydać 1 718 złotych.

Ponad połowa rodziców (51 proc.) zamierza wydać taką samą kwotę, co w zeszłym roku. 33 proc. rodzin chce wydać więcej, a 18 proc. mniej. Główne powody wyższych wydatków polscy rodzice upatrują we wzroście cen i rosnących potrzebach dzieci.


Uczniowie zostaną zaopatrzeni głównie w zeszyty, bloki, długopisy i ołówki (90 proc. ankietowanych), odzież i obuwie (86 proc.) oraz podręczniki i książki (80 proc.). Nowe tornistry dostanie 79 proc. tegorocznych żaków, a 42 proc. otrzyma nowy mundurek.

Dla kogo 300 plus?
Dużym zainteresowaniem cieszy się rządowy program „Dobry Start”, w ramach którego rodzice otrzymają 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych zadeklarowało chęć skorzystania z zapomogi.

W tym roku świadczenie zostało rozszerzone o uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. 300 plus otrzyma młodzież do 20. roku życia, za wyjątkiem osób niepełnosprawnych – im rację do przyznawania świadczenia przedłużono do 24. roku życia.