Dziś wchodzi w życie „biała lista podatników”. Ma uszczelnić system podatkowy, ale jest dziurawa
W niedzielę 1 września zacznie obowiązywać tzw. biała lista podatników, czyli baza z informacjami o podatnikach VAT, która wśród ekspertów wzbudza wiele kontrowersji. Od dziś w życie wchodzą również inne zmiany uszczelniające system podatkowy – nowe zasady wystawiania faktur na podstawie paragonów czy ograniczenia zwolnień z VAT w handlu.
Uszczelnianie systemu podatkowego trwa. Jednym z ważniejszych punktów na tej drodze jest wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o VAT, jak przypomina PAP. Jedną ze zmian, jakie za sobą niesie, jest stworzenie tzw. białej listy, czyli jednej bazy podatników VAT.
Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, lista ma ułatwić firmom weryfikację kontrahentów i zwiększyć bezpieczeństwo biznesu. Dzięki niej przedsiębiorcy, pragnący wykonać jakąś większą transakcję, przed jej dokonaniem będą mogli sprawdzić kontrahenta, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa finansowego uczciwych firm i zmniejszenia liczby oszustw.
W rejestrze, aktualizowanym na bieżąco raz na dobę, znajdą się informacje zawarte do tej pory w dwóch wykazach: podatników, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował lub którzy zostali wykreśleni z rejestru jako podatnicy VAT oraz podatników, których rejestracja została przywrócona. Na liście znają się również podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT.
Jak wyjaśnia Polska Agencja Prasowa, w rejestrze znajdą się m.in. numery rachunków rozliczeniowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym. Przelewów przekraczających kwotę 15 tys. zł na rachunki inne niż wskazane w wykazie nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto nabywca zostanie objęty tzw. solidarną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe dostawcy.
Dziurawa i niebezpieczna
Jednak eksperci zauważają, że firmy zapłacą za fiskalne bezpieczeństwo zwiększeniem biurokracji. Co więcej, jak zwracają uwagę w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, przepisy o białej liście są dziurawe, niebezpieczne i nie będą już nowelizowane.
Kilka kwestii jest szczególnie niepokojących. Chodzi m.in. o spersonalizowane rachunki wirtualne, tworzone przez firmy telekomunikacyjne i dostawców mediów. Z powodu innego niż w ewidencji numeru konta, na który trafiają rachunki telekomunikacyjne, przedsiębiorcy mogą np. nie móc odliczyć wydatków za abonament na telefon do kosztów uzyskania przychodu.
Problemem robią się również rachunki depozytowe i powiernicze, które nie znajdą się na białej liście, przez co niektóre wpłaty dokonane za pomocą tych kont, mogłyby nie być kosztem uzyskania przychodu. Kłopotliwe stają się także płatności kartą kredytową lub za pośrednictwem elektronicznych pośredników płatności, np. PayPal, ponieważ tu nie można zweryfikować, czy płatność wpłynie na rachunek faktycznego odbiorcy płatności.
Jak niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl, w wielu kwestiach ustawa ułatwi życie przedsiębiorcom. Wraz z jej wejściem w życie właściciele firm nie będą musieli wypełniać i wysyłać deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i załącznikami do niej. Wystarczy, że wyślą Jednolite Pliki Kontrolne.