Polecony z urzędu może niedługo przejść do historii. Szykuje się prawdziwa rewolucja

Katarzyna Florencka
Spieszmy się kochać polecone z urzędów, bo może ich bardzo szybko zabraknąć. Tradycyjna metoda komunikacji urzędników z obywatelami może przejść do historii już za rok: zamiast tradycyjnej papierowej korespondencji wszystkie informacje otrzymywać będziemy e-mailem.
Rząd chce, żeby e-doręczenia weszły w życie już od października 2020 r. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Projekt ustawy o elektronizacji doręczeń zakłada e-maile z urzędów moglibyśmy zacząć otrzymywać już od 1 października 2020 r. – informuje za PAP "Dziennik Gazeta Prawna".

Skąd pomysł na taką rewolucję w naszych kontaktach z urzędami? Chodzi przede wszystkim o to, że dotychczasowe próby przejścia na prowadzenie korespondencji przez internet zakończyły się porażką: jedynie 31 proc. osób w wieku 16-74 lat kontaktuje się z administracją publiczną elektronicznie. Nowa usługa większego wyboru już nie pozostawi.

Tradycyjną papierową korespondencję otrzymywać będą jedynie tzw. osoby wykluczone cyfrowo, które z tego czy innego powodu nie mogą regularnie odbierać e-maili.


Kto obsłuży e-doręczenia?
Za realizację usługi doręczeń elektronicznych odpowiedzialni będą operator wyznaczony oraz dostawcy komercyjni. Wszystkich czytelników na pewno ucieszy informacja, że operatorem wyznaczonym będzie Poczta Polska.

– Poczta Polska (operator wyznaczony) uznana została za strategiczny filar państwa w rozwoju e-government. Zadaniem Poczty Polskiej będzie obsługa urzędowych e-doręczeń do końca 2025 r. – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Natomiast aby doręczenie elektroniczne w ogóle miało szansę zadziałać, rząd chce stworzyć bazę naszych adresów elektronicznych. – Wpis adresu do doręczeń elektronicznych do tej bazy – zobowiązuje podmiot publiczny do doręczania pism na ten adres – podkreśla CIR.

Nowa wersja GOV.pl
Elektroniczne doręczenia to nie jedyna rządowa inicjatywa mająca wprowadzić polskie urzędy w XXI wiek. Nowa odsłona platformy GOV.pl skupia 19 ministerstw, 5 urzędów (w tym 4 wojewódzkie) oraz 141 kart usług - i ma umożliwić załatwienie w internecie spraw takich jak: zamówienie dowodu osobistego, w tym zgłoszenie jego unieważnienia w razie utraty lub uszkodzenia, uzyskanie zaświadczenia o przebiegu lub ukończeniu studiów czy uzyskanie prawa jazdy.

Docelowo platforma ma objąć 19 ministerstw oraz wszystkie urzędy wojewódzkie. Dzięki temu w przyszłości polski obywatel większość spraw administracyjnych i kontaktów z urzędami będzie mógł załatwić bez wychodzenia z domu.

– GOV.PL powstał po to, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach. Wystarczy znać jeden adres - GOV.PL - by znaleźć wszystko, czego potrzebujemy – reklamował platformę minister cyfryzacji, Marek Zagórski.