Bateria, która nigdy się nie rozładowuje. Naukowcy wiedzą, jak stworzyć takie cudo

Katarzyna Florencka
Zaledwie miesiąc temu twórcy baterii litowo-jonowej w końcu doczekali się nagrody Nobla za swój wynalazek – a tymczasem wygląda na to, że już niedługo może pojawić się poważny konkurent dla dobrze znanego akumulatora zasilającego nasze smartfony. Kanadyjscy naukowcy przedstawili właśnie konkretny projekt baterii kwantowej, która mogłaby bez żadnych strat przechowywać energię w nieskończoność.
Kanadyjscy naukowcy przedstawili projekt rewolucyjnej baterii kwantowej, która się nie rozładowuje. Fot. 123rf.com
Bateria, której projekt przedstawili naukowcy z Uniwersytetu Alberty oraz Uniwersytetu Toronto, miałaby czerpać energię z momentu absorpcji fotonu przez elektron.

Taki akumulator – znacznie mniejszy od baterii litowo-jonowej – mógłby śmiało posłużyć do zasilania urządzeń w nanoskali, w tym komputerów kwantowych.

Bateria, która nie traci energii
Teoretycznie taka bateria mogłaby magazynować energię w nieskończoność, bez żadnych strat. Kluczowe byłoby tutaj odpowiednie przygotowanie sieci kwantowej. Można to osiągnąć, tworząc ją w tzw. stanie ciemności.


– W stanie ciemności sieć nie może wymieniać energii ze swoim otoczeniem. Zasadniczo system staje się odporny na wszelkie wpływy otoczenia. Oznacza to, że bateria jest niezwykle odporna na straty energii – tłumaczy Gabriel Hanna z Uniwersytetu Alberty, główny autor badania.

Zgromadzona energię miałaby być uwalniania poprzez kontrolowane przerywanie symetrii strukturalnej sieci kwantowej. W przyszłości zespół badawczy planuje zająć się właśnie kwestią tego, jak ładowanie i rozładowywanie nowej baterii miałoby wyglądać w praktyce.