Starzenie się społeczeństwa wpłynie na ceny mieszkań. Powstaną osiedla dla seniorów
To kwestia czasu zanim w Polsce wypączkują specjalne osiedla dla seniorów – przewidują eksperci ds. demografii. Starzejące się społeczeństwo kształtuje popyt na mieszkania przystosowane do potrzeb osób starszych lub z ograniczonymi możliwościami ruchu.
Już za 10 lat osób starszych będzie w Polsce tak wiele, że będą stanowiły jedną trzecią całego polskiego społeczeństwa, jak podaje Główny Urząd Statystyczny. Do 2030 roku w dwóch trzecich gmin w Polsce co najmniej 20 proc. mieszkańców będzie miała więcej niż 64 lata. Jak dorzucają eksperci, w tym samym czasie liczba seniorów w wieku powyżej 80 lat - dziś szacowana na 1,5 miliona - ulegnie podwojeniu.
Eksperci zauważają, że zmiana demograficzna pociągnie za sobą również zmiany na rynku nieruchomości.
– Prognozowany wzrost liczby seniorów spowoduje większy popyt na mieszkania dostosowane dla osób w podeszłym wieku. Z pewnością będziemy obserwowali także rozwój idei assisted living, czyli mieszkań, w których można żyć samodzielnie ale też korzystać z opieki medycznej i wsparcia w załatwianiu codziennych spraw – mówi w rozmowie z portalem businessinsider.com.pl Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Osiedle dla seniorów powinno być przystosowane dla osób, które mają trudności z przemieszczaniem się, a także zapewniać podstawową opiekę i pomoc, w tym medyczną.
Choć na Zachodzie kompleksy mieszkań dedykowane ludziom starszym są coraz bardziej popularne, w Polsce do tej pory nie powstało ani jedno osiedle dla seniorów, zaś deweloperzy nie planują w najbliższym czasie takich inwestycji.
Biznes ze starszą twarzą
Jednak eksperci z branży przewidują, że demografia prędzej czy później odbije się na rynku i wymusi na deweloperach zmiany, ponieważ niedostosowane do osób starszych lokale - z ciasnymi windami, wysokimi progami czy bez zaplecza medycznego - będą się zwyczajnie gorzej i taniej sprzedawać.
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, te firmy, których profil klienta ma starszą twarz, mają szansę stać się potentatami: i dotyczy to zarówno tradycyjnych przedsiębiorstw, jak i firm z sektora nowych technologii.
W najszybszym tempie przybywa placówek senioralnych z sektora prywatnego. Rozwijają się usługi z zakresu opieki długoterminowej, takie jak domy seniora czy opieka świadczona w domu pacjenta. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa firmy wietrzą okazję do zarobku.