Nowy start-up Billa Gatesa robi furorę. Niesamowite lustrzane panele wyprodukują czystą energię

Izabela Wojtaś
Heliogen, start-up Bila Gatesa, opracował lustrzane panele, które mogą wytworzyć ogromną ilość zielonej energii. Wystarczy nawet dla wielkich koncernów produkujących cement. Technologia jest ekonomiczna i wydajna. To przełom w obniżaniu emisji dwutlenku węgla.
Start-up Billa Gatesa Heliogen wykorzystał lustra do koncentrowania energii słonecznej. Stworzone panele będą mogły zasilać przemysł ciężki. Fot. BorsheimsJewelry / Flickr.com / CC BY 2.0
Do tej pory panele fotowoltaiczne wydawały się niezbyt wydajnym źródłem energii. To się jednak zmieni. Heliogen, start-up, w którym Bill Gates ma większościowe udziały, dokonał przełomu w tej technologii — opracował wydajne i ekonomiczne panele z luster. Jak przekonuje, teraz producenci cementu będą mogli zrezygnować z paliw kopalnych
Jak będą działać szklane panele?
Wszystko opiera się na sztucznej inteligencji i polu luster, które są w stanie odbijać tak dużo światła słonecznego, że są w stanie wyprodukować ciepło powyżej 1 tys. stopni Celsjusza. Można nawet powiedzieć, że start-up stworzył coś w rodzaju pieca słonecznego — bo panele są w stanie osiągnąć ¼ temperatury, która panuje na powierzchni słońca.


Pierwszy raz udało się wytworzyć tyle energii za pomocą paneli. Tak skoncentrowane ciepło spokojnie może zastąpić paliwa kopalne wykorzystywane w produkcji między innymi cementu, stali czy szkła.
Heliogen, założony przez Billa Grossa, musi jeszcze przekonać firmy przemysłowe, że warto zainwestować w technologię słoneczną. Inżynierowie zapewniają jednak, że rozwiązanie jest ekonomiczne i wydajne.Źródło: YouTube / BusinessWire

– Wdrażamy technologię, która może podnieść cenę paliw kopalnych, a także nie spowoduje emisji CO2 – powiedział CNN Business Bill Gross, założyciel i dyrektor generalny Heliogen i dodał, że to tak naprawdę święty Graal.

Przemysł powinien szybko zainteresować się panelami
Teraz pozostało tylko przekonać firmy, żeby zamieniły paliwa kopalne na czystą energię. Twórcy zapewniają jednak, że technologia jest już ekonomiczna. Wystarczy zainwestować w panel, bo w przeciwieństwie do węgla, ropy czy gazu energia słoneczna jest darmowa.

To już nie pierwszy raz, kiedy Bill Gates angażuje się w pomoc planecie. Oprócz projektów mających obniżyć emisję dwutlenku węgla założyciel Microsoftu angażuje się w walkę z globalnym kryzysem żywnościowym.

Jeden z projektów finansowanych przez Gates Foundation prowadzony jest na amerykańskim University of Illinois. Projekt ma poprawić wydajność fotosyntezy, a tym samym przyśpieszyć wzrost roślin.