Chińczycy stworzyli kolejny wielki mur. Wydrukowali go w 3D na brzegu rzeki
Na czym jak na czym, ale na budowie murów Chińczycy się znają. Ich najnowsze dzieło, konstrukcja w mieście Suzhou, może i nie umywa się długością do słynnego Wielkiego Muru, ale i tak jest największą na świecie strukturą wydrukowaną w 3D.
Zazwyczaj budowane wzdłuż koryta rzeki umocnienia tworzone są np. z betonu lub z kamienia – co jest nie tylko drogie, ale ma również negatywny wpływ na środowisko naturalne. W przypadku druku 3D ma być inaczej.
Jak możemy przeczytać na portalu
3D Printing Media Network, wydrukowana w 3D ściana ma chronić miasto przed powodzią, zapewniając równocześnie naturalne środowisko dla wzrostu roślin.
Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland.pl, inżynierom z MIT udało się wydrukować za pomocą drukarki 3D zmniejszoną wersję mostu zaprojektowanego w 1502 roku Leonardo da Vinci. Gdyby został zbudowany, byłby najdłuższym mostem na świecie swoich czasów, osiągając długość około 10 razy większą od typowych mostów konstruowanych w tamtym okresie.
Ostatecznie ambitny projekt nigdy nie został wykorzystany. Uwieczniony na małym szkicu w jednym z notesów da Vinci przez wieki leżał zapomniany. Inżynierowie z MIT, korzystając z zachowanej dokumentacji oraz wiedzy o materiałach konstrukcyjnych i ówczesnych metodach, skonstruowali prototyp mostu w skali 1:500.