To czasy podwyżek na każdym kroku. Ale sprytne spółdzielnie płacą niższe rachunki za prąd i ciepło

Katarzyna Florencka
Są miejsca w Polsce, które nie boją się podwyżek cen prądu. Spółdzielnie mieszkaniowe, które zdecydowały się skorzystać z dostępnych dotacji na fotowoltaikę, mogą cieszyć się nie tylko niższymi rachunkami za prąd – ale też wykorzystują je do obniżenia opłat za ciepło.
Korzystanie z energii słonecznej jest dla samorządów opłacalne. Jednak aby rozpocząć tę inwestycję, muszą one korzystać z dotacji. Fot. 123rf.com
Jak wynika z szacunków przedstawionych przez portal wysokienapiecie.pl, inwestycje w fotowoltaikę zwrócą się spółdzielniom po maksymalnie 8-10 latach – przy czym żywotność samych paneli fotowoltaicznych wynosi aż 25 lat.

Energia słoneczna rozkwita dzięki dotacjom
Ciężko jest jednak spółdzielniom proces przechodzenia na energię słoneczną rozpocząć. Choć jest to na dłuższą metę opłacalne, instalacja OZE w domach wielorodzinnych to wciąż bardzo droga impreza. Oprócz samych paneli, trzeba uwzględnić też inne koszty, w tym okablowania czy konstrukcji wsporczych na dachach.


Dlatego właśnie kluczowe są dotacje do inwestycji w OZE. W wybranych regionalnych programach operacyjnych dostępne są unijne dotacje dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na termomodernizację o OZE. Z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie w województwie wielkopolskim pilotażowego programu właśnie dla spółdzielni.

Złoty wiek energii słonecznej
Pod koniec 2018 roku źródła fotowoltaiczne w Polsce generowały ok. 500 MW, a w maju 2019 r. już 700 MW. Jak widać przyrost jest dynamiczny. Jak czytamy w raporcie IEO, w 2018 roku zaczęliśmy się jako kraj wyróżniać się na tle pozostałych państw UE i z rocznym przyrostem 235 MW trafiliśmy na 9. miejsce, a jak prognozują eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej, w tym roku możemy awansować na 4. miejsce w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych.

Autorzy raportu oceniają, że w całym 2019 roku przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji PV, a moc skumulowana instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec roku mogłaby wynieść 1,5 GW.

A instalacje te są o wiele bardziej dostępne niż kiedyś. Dawniej wytworzenie pół wata energii ze słońca kosztowało tysiące dol., w latach 70. koszty spadły już do 100 dol., a trzy lata temu do 50 centów. Obecnie zieloną energię można mieć w cenie prądu ze źródeł kopalnych.

Fotowoltaika w kościele
Nie tylko zresztą w blokach mieszkalnych pojawiają się instalacje pozwalające wytwarzać prąd z energii słonecznej. Nie tak dawno pisaliśmy o krzyżu z paneli fotowoltaicznych, który zawisł na zewnętrznej ścianie kościoła w Pleszewie (woj wielkopolskie).