SpaceX wystrzelił nad ranem Dragona z ładunkiem dla ISS. Będą w nim m.in. konopie indyjskie
Dziś o godzinie 05:40 polskiego czasu (04:40 UTC) wystrzelono rakietę Falcon 9 z misją CRS-20. Wszystko działo się na platformie SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. To pierwsza w tym roku misja zaopatrzeniowa SpaceX dla ISS.
Jak czytamy na blogu SpaceX, firmy Elona Muska, 10 minut po starcie kapsuła Dragon oddzieliła się od rakiety, a kilka chwil później rozłożone zostały jej panele słoneczne. Na szczycie rakiety umieszczono towarowa kapsuła Dragon, a w niej rzeczy, które mają dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pełne nagranie ze startu możecie zobaczyć poniżej.
Konopie na pokładzie
Rośliny pozostaną w inkubatorze ISS przez 30 dni, będą pod stałą zdalną obserwacją naukowców, po czym wrócą na Ziemię. Naukowcy sprawdzą w ten sposób, czy mikrograwitacja i promieniowanie kosmiczne ma wpływ na ekspresję ich genów.
Ostatni lot kapsuły Dragon
Statek ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną 9 marca, w poniedziałek. To ostatnia misja w ramach pierwszego etapu programu komercyjnych lotów zaopatrzeniowych NASA (CRS– Commercial Resupply Services). Tym samym swój ostatni lot odbywa towarowa kapsuła Dragon.
Co ciekawe, statek Dragon, który bierze udział w tej tej misji, brał już udział w dwóch wcześniejszych misjach zaopatrzeniowych na ISS: CRS-10 w lutym 2017 roku oraz CRS-16 w grudniu 2018 roku.
Pierwszy lot zaopatrzeniowy w 2020 r.
To pierwszy lot z zapasami dla ISS w tym roku. 6 grudnia, w ramach ostatniej w 2019 r. roku misji SpaceX, wystrzelono na orbitę kapsułę z 2,5-tonowym ładunkiem. A w nim zapasy dla kosmonautów, sprzęt do spacerów kosmicznych i materiały do badań naukowych, czyli potężne myszy. potężne myszy JAX, które mają posłużyć do badania mięśni.
Myszy zostały wysłane na ISS w ramach grantu. Eksperyment będzie przeprowadzany od grudnia 2019 roku do stycznia 2020 roku. W zespole badawczym są naukowcy z The Jackson Laboratory, Uconn School of Medicine i Connecticut Children's Mediacal Center.