Wiadomo, co dokładnie znajdzie się w tarczy antykryzysowej. Dziennikarze dotarli do projektu ustawy

Patrycja Wszeborowska
Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące dla poszkodowanych przez koronawirusa przedsiębiorców, wsparcie finansowe dla firm i odroczenie podatków, zawieszenie spłaty pożyczek czy obniżenie czynszu - takie propozycje czekają polskich przedsiębiorców ze strony rządu, jak dowiedzieli się dziennikarze.
Poznano szczegóły tarczy antykryzysowej. Oto na co mogą liczyć przedsiębiorcy. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Do projektu tarczy antykryzysowej dla polskiej gospodarki, który w weekend trafił do konsultacji rządowych, dotarli dziennikarze „Pulsu Biznesu” i PAP Biznes. Po uchyleniu rąbka tajemnicy już mniej więcej wiadomo, co rząd przygotował dla polskiego biznesu.

Propozycje dla przedsiębiorców


Przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżenie podstawy opodatkowania dla banków o wartość aktywów wynikających z umowy kredytu, udzielonego przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, zawartych od momentu wejścia w życie ustawy do 31 sierpnia 2020 r.

Czeka ich również odroczenie podatku do sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2021 r., a także „obniżenie o 90 proc. czynszu za okres, gdy najemca lokalu nie prowadził działalności w obiekcie handlowym o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m.kw. w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii, chyba że umowa przewiduje korzystniejsze dla najemcy rozwiązanie”.


Opłaty prolongacyjne dla skarbówki i ZUS-u mają zostać czasowo zniesione. Również ci podatnicy PIT i CIT, którzy poniosą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu koronawirusa, będą mogli odliczyć poniesioną w 2020 roku stratę od dochodu z działalności z 2019 roku. Jest tylko warunek - ich przychody w br. mają być niższe o co najmniej 50 proc. od tych uzyskanych w 2019 roku.

Jednocześnie skarbówka nie będzie stosowała przepisów tzw. złych długów wobec podatnika będącego dłużnikiem, gdy jego przychody będą mniejsze o co najmniej 50 proc.

Z Funduszu Pracy mikroprzedsiębiorcy mogą otrzymać jednorazową pożyczkę na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w wys. 5 tys. zł na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy z 6 miesięcznym okresem karencji, z możliwością umorzenia w przypadku niezmniejszenia stanu zatrudnienia.

Wersje projektu nie zawierają jeszcze zmiany zaproponowanej w sobotę przez Andrzeja Dud, która zakłada całkowite zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące przedsiębiorców, zleceniobiorców oraz mikrofirm do 9 zatrudnionych, których przychody spadły o 50 proc. Projekt ma zostać uzupełniony o to rozwiązanie.

Odroczenie nowych obowiązków i rozwiązania dla rynku pracy


Średnie przedsiębiorstwa otrzymały czas na utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych do 1 października 2020 r. O 3 miesiące przesunięto również termin obowiązku zgłoszenia informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Również na złożenie pliku JPK VAT podatnicy otrzymali dodatkowe 3 miesiące (termin z 1 kwietnia przełożono na 1 lipca).

W projekcie pojawił się znany już zapis dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynagrodzeń dla pracowników do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, przy obniżonym wymiarze czasu pracy o 20 proc., ale nie więcej niż do połowy etatu lub dofinansowanie do wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego, ale nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia za prace w okresie wprowadzonego przez pracodawcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy w przypadku wystąpienia spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.

Również zleceniobiorcy i samozatrudnieni otrzymają świadczenie z tytułu przestoju ekonomicznego. Jego wysokość to 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli ich przychód spadł o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, pod warunkiem, że przychód w poprzednim miesiącu był niższy od 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ten zam zapis obowiązuje także wobec osób na karcie podatkowej lub ryczałcie ewidencjonowanym, zwolnionym z VAT w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Rząd chce również zabezpieczyć miejsca pracy i dochodów poprzez podwyższenie kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych czy umożliwienie pracodawcom bardziej elastycznych zasad ustalania pracownikom czasu pracy i modyfikacji warunków zatrudnienia w celu zachowania miejsc pracy, np. poprzez ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Również pracodawcy, odpowiadający za elementy infrastruktury krytycznej oraz stacje paliw, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, mogą dokonywać określonych czynności z zakresu prawa pracy, umożliwiających nieprzerwane działanie tych przedsiębiorstw (zmiana systemu lub rozkładu czasu pracy, polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych).

Specustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.