Praca bardziej automatyczna i zdalna. To oni przestawiają nasze życie na tory innowacyjności

Dawid Wojtowicz
Technologia w biznesie jest jak sieć naczyń połączonych – wystarczy wlać ją do jednego z nich, aby swobodnie przepłynęła do innych. Podobny charakter ma zjawisko digitalizacji firm. Te innowacyjne np. start-upy wymyślają rozwiązania, z których korzystają inne organizacje, dzięki czemu postępuje cyfryzacja krajowej, a nawet globalnej gospodarki.
Polskie start-upy, wykorzystując chmurę i sztuczną inteligencję od Microsoft, wspomagają przedsiębiorstwa i instytucje w digitalizowaniu swoich aktywności, a także w zdalnej edukacji i pracy Microsoft / Materiały prasowe
O tym, jak przebiega ten dynamiczny proces, można przekonać się, obserwując rozprzestrzenianie się na rynku takich technologii jak sztuczna inteligencja (rozwiązania automatyzujące wykonywanie zadań oraz przetwarzanie informacji) czy chmura (usługi, które zapewniają dostęp na życzenie do zasobów i mocy obliczeniowej niezbędnych do budowania własnych aplikacji czy systemów).

Z badania "AI: wyzwania i konsekwencje 2018" wynika, że blisko 70 proc. firm dostrzega korzyści, jakie sztuczna inteligencja może przynieść ich działalności, a prawie 32 proc. deklaruje, że wdrożyło już oparte na niej rozwiązania. Z kolei raport "Chmura publiczna w Polsce 2019" donosi, że 52 proc. firm korzysta z chmury lub jest na etapie migracji do niej.
Digitalizację działalności przedsiębiorstw ułatwia np. Microsoft Azure, rozwiązanie wykorzystujące technologie sztucznej inteligencji i chmuryMicrosoft Azure
Oczywiście kluczowym ogniwem w tym łańcuchu digitalizacji przedsiębiorstw są twórcy rozwiązań, które pozwalają innym przejść na bardziej nowoczesny model funkcjonowania. To dzięki ich kreatywności firmy czy instytucje publiczne mogą gromadzić duże ilości danych, automatyzować pewne procesy, a także wprowadzać u siebie zdalną pracę.

Nierzadko katalizatorem "dyfuzji" najnowszych technologii do szeregowych firm, państwowych instytucji czy organizacji pozarządowych jest współpraca między lokalnymi start-upami a globalnymi gigantami IT. Te pierwsze tworzą rozwiązania pod określone branże, a te drugie zapewniają im rozbudowane narzędzia, by mogły wypłynąć na szersze wody.
Wojciech Życzyński, członek zarządu w polskim oddziale MicrosoftMicrosoft / Materiały prasowe
– Platformy chmurowe oferują dzisiaj gigantyczną moc obliczeniową, a wraz z nią dosłownie tysiące narzędzi i rozwiązań, które są efektem pracy inżynierów nad takimi technologiami jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, Internet rzeczy, analityka danych i wielu innych. Dzisiaj te technologie są dostępne dla wszystkich organizacji w niskiej cenie, bez konieczności angażowania sztabu wybitnych programistów do pracy nad ich rozwojem – wskazuje Wojciech Życzyński, członek zarządu w polskim oddziale Microsoft.




Przedsięwzięcie dzieli się na kilka inicjatyw: AI for Earth (sprawy środowiskowe), AI for Health (kwestie zdrowotne), AI for Accessibility (rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami), AI for Humanitarian Action (akcje humanitarne) oraz AI for Cultural Heritage (ochrona dziedzictwa kulturowego).

Artykuł powstał we współpracy z Microsoft