Polacy obkupili się na pracę zdalną. Gigantyczny wzrost sprzedaży laptopów i... konsol

Katarzyna Florencka
Aby móc pracować z domu, wielu z nas musiało się najpierw odpowiednio wyposażyć. Widać to zresztą w liczbach: podczas #homeoffice2020 sprzedaż ratalna laptopów wzrosła o ponad... 800 proc.
Sprzedaż laptopów wzrosła o ponad 800 proc. w porównaniu do 2019 roku. Fot. Pexels.com
Temu, jak kształtowało się w marcu i na początku kwietnia zainteresowanie sprzedażą elektroniki na raty, przyjrzał się Santander Consumer Bank, specjalizujący się w kredytach konsumenckich.

Gwałtowny wzrost sprzedaży

Jak wynika z przesłanego do mediów komunikatu SCB, w obliczu konieczności pogodzenia pracy zdalnej rodziców i zdalnych lekcji dzieci, Polacy rzucili się uzupełnić swój stan posiadania. W porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku, sprzedaż ratalna laptopów wzrosła aż o 825 proc., zaś notebooków: 566 proc.

– Z naszych danych wynika, że epidemia zweryfikowała plany zakupu przede wszystkim dodatkowych komputerów, bo laptopy są w tej chwili potrzebne w każdym domu, ale także sprzętu domowego i Polacy zaczynają doposażać swoje mieszkania. Widać też większe zainteresowanie np. zakupem konsol do gier – mówi zastępca dyrektora pionu kredytów konsumenckich Santander Consumer Banku Agnieszka Kociemska.

Jak już pisaliśmy w ramach naszego cyklu #homeoffice2020, konieczność pracy zdalnej na swoim sprzęcie może rodzić wątpliwości, czy przypadkiem pracodawca nie powinien nam za to dopłacać.


I rzeczywiście, praca pracownika na prywatnym sprzęcie oraz zasobach powinna prowadzić do refundacji poniesionych wydatków np. na energię elektryczną czy internet.

– Ustawodawca nie uregulował kwestii zwrotu wydatków, jakie pracownik ponosi w związku z pracą zdalną. Brak takich ustaleń poczynionych przez pracodawcę może powodować ryzyko roszczeń ze strony pracowników – powiedział mi mec. Andrzej Wilk, senior associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

– Czas epidemii i pracy zdalnej może znacząco się przedłużyć, co spowoduje, że koszty pracy zdalnej leżące po stronie pracownika będą przez niego odczuwalne – dodał.