Praca z domu kontra efektywność. Zaskakujące wyniki badań

Patrycja Wszeborowska
Praca z domu w dobie pandemii koronawirusa niektórych męczy i denerwuje. Z biura trafili do domów, które kojarzą się z odpoczynkiem i czasem spędzonym z bliskimi. Wydawałoby się, że trudno wtedy o efektywność. Mimo to najnowsze badania ukazują, że istnieją pracownicy, którym praca zdalna na #homeoffice2020 bardziej pomogła, niż zaszkodziła.
Fot. 123rf.com

Praca z domu może być efektywna

Czy pracując z domu można być efektywnym? Wyniki najnowszego sondażu NEXERY, przeprowadzonego na koniec marca 2020 roku przez InsightOut Lab sugerują, że jak najbardziej.

Po czterech tygodniach, od kiedy firmy zaczęły przestawiać się na pracę zdalną, ponad połowa respondentów stwierdziła, że pracuje tak samo lub bardziej efektywnie, niż będąc w miejscu pracy - 37 proc. nie zauważyło różnicy, a 18 proc. uznało, że ich wydajność wzrosła.

Badanie pokazało również, że Polacy zdają sobie sprawę z tego, że praca w domu wymaga od nich samodyscypliny - potwierdziło to prawie trzy czwarte pytanych pracowników. Niemal 60 proc. respondentów stwierdziło, że wie jak efektywnie pracować z domu i faktycznie przynosi to efekty.


Z drugiej strony niemal co trzecia spytana osoba 29 proc. przyznała, że odczuła spadek efektywności na #homeoffice2020. Co więcej, wielu z badanych pracowników po raz pierwszy zetknęło się z pracą w trybie zdalnym - aż 57 proc. badanych przyznało, że nigdy wcześniej nie skorzystało z takiej możliwości.

Wśród trudności, z którymi borykają się najczęściej, wymieniono ograniczenie możliwości pracy zespołowej (29 proc.) brak możliwości realizacji niektórych zadań zdalnie (27 proc.) oraz zarządzanie rozproszonym zespołem (27 proc.).