Microsoft chce zrobić z Polski zagłębie technologii. Wyda miliard dolarów na Polską Dolinę Cyfrową

Patrycja Wszeborowska
Microsoft zamierza zainwestować 1 mld dolarów w olbrzymi hub technologiczny, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Plan zakłada budowę pierwszego w Europe Środkowo-Wschodniej i Polsce regionu data center firmy oraz rozbudowane programy podnoszenia kompetencji z zakresu przetwarzania w chmurze.
Polska Dolina Cyfrowa to technologiczny hub, na który firma Microsoft zamierza przeznaczyć 1 mld dolarów. Fot. Microsoft

Polska Dolina Cyfrowa

Jak chwali się Microsoft, Polska Dolina Cyfrowa to największa dotychczas inwestycja technologiczna w Polsce, która będzie swoistym ukoronowaniem 30-letniej obecności firmy technologicznej w Polsce.

– Dostępna w kraju globalna chmura obliczeniowa Microsoft zapewni coraz szersze wykorzystanie możliwości technologii, szybsze wdrożenie innowacji oraz przyniesie więcej korzyści instytucjom publicznym i firmom z sektorów o kluczowym znaczeniu, a także prężnie rozwijającej się polskiej społeczności startupowej. Inwestycja ta będzie również stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 000 pracowników, partnerów i studentów – zapewnił Jean-Phillippe Courtois, executive vice president and president, Microsoft Global Sales, Marketing and Operations.
Planowany region data center
Planowany region data centerFot. Microsoft
Jednocześnie komputerowy gigant oraz Operator Chmury Krajowej podpisały porozumienie o współpracy. Wcześniej podobne partnerstwo OChK zawarł z firmą Google. Dzięki rozszerzeniu współpracy o Microsoft, OChK będzie mógł urozmaicić ofertę o rozwiązania platformy Azure i Microsoft 365.


– To prywatno-publiczne partnerstwo z Chmurą Krajową postawi Polskę w roli globalnego gracza na rynku cyfrowym. Na data center będzie składała się najnowocześniejsza technologia chmurowa, która z pewnością będzie spełniała najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa oraz będzie gotowa na 5G. To wszystko jest dobre dla biznesu i dobre dla Polski – ekscytowała się Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.