Stało się, rusza pierwsza sieć 5G w Polsce. Najpierw w tych miastach
Plus w poniedziałek 11 maja uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Sieć 100 nadajników będzie działać na obszarze 7 polskich miast - Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia.
Pierwszy etap ogólnopolskiego 5G
Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G.
W ofercie dostępne są już smartfony i routery 5G obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz, a kolejne sprzęty będą sukcesywnie wprowadzane do sprzedaży w maju i czerwcu - podaje operator.
Sieć 2,6 GHz TDD to pierwszy etap ogólnopolskiego 5G Plusa w całej Polsce.
Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus mówi, że to bardzo ważny moment dla całej grupy.
- Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa.
I dodał, że Polska dołącza do państw przodujących w europejskim i światowym wyścigu technologicznym, a 5G to nowa jakość internetu i dużo większa pojemność sieci.
Wdrożenia w nowej technologii
Uruchomienie w poniedziałek 100 stacji w 7 miastach w Polsce to początek 5G w Plusie. Operator podaje, że do końca roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku.
Prace związane z zainstalowaniem nadajników 5G dostarczonych przez firmę Ericsson na 100 stacjach bazowych w 7 polskich miastach zostały zakończone w marcu. W kwietniu infrastruktura sieci najnowszej generacji przeszła wymagane testy.
Pierwsza komercyjna sieć 5G została wdrożona w nowej technologii, od niedawna wprowadzanej na świecie – w paśmie 2,6 GHz o szerokości 50 MHz TDD (Time Division Duplex). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.
Sieć 5G wzbudzała na świecie wiele kontrowersji o czym pisaliśmy niedawno w INNPoland. Szczęśliwie w Polsce nie odnotowano takich problemów.