Hakerzy na forum dla policjantów. Ukradli dane kilkudziesięciu tysięcy funkcjonariuszy

Marcin Długosz
Największe w Polsce nieoficjalne forum internetowe policji padło ofiarą ataku hakerskiego: wyciekły loginy, adresy e-mail i hasła. Na forum często publikowane miały być screeny poufnych policyjnych dokumentów.
Na Internetowym Forum Policji zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
– Na forum była "wypłakiwalnia”, gdzie bez zahamowań opisywaliśmy debilnych przełożonych, ich obłudę, hipokryzję i podporządkowanie się politykom – przyznaje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" oficer Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jak dodaje dziennik, policjanci wymieniali się tam również radami i doświadczeniami, a na forum "bardzo często" publikowano screeny poufnych dokumentów.

Włamanie na forum policji

W tym momencie strona forum jest niedostępna, a do kilkudziesięciu tysięcy zarejestrowanych użytkowników administrator rozesłał informację o ataku hakerskim.


"Odkryliśmy, ze została ujawniona nieokreślona liczba loginów, adresów e-mail oraz zaszyfrowanych haseł użytkowników IFP. Sugerujemy wszystkim użytkownikom natychmiastowe dokonanie zmiany używanych do tej pory haseł szczególnie, jeśli używają takich samych na innych serwisach internetowych" – napisał w e-mailu cytowanym przez "Wyborczą".

Ataki hakerskie podczas pandemii

Zabieranie firmowego sprzętu do domu i praca zdalna przyczyniły się do globalnego wzmożenia ataków hakerskich. Niektóre kraje odnotowały prawie dwukrotny wzrost incydentów. Jak podaje firma VMWare Carbon Black, liczba monitorowanych ataków z użyciem oprogramowania szyfrującego dla okupu ransomware wzrosła w marcu o 148 proc. w porównaniu z lutym.

Niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl o innym rodzaju cyberataku: w ciągu tygodnia cyberprzestępcom udało się włamać do kilkunastu superkomputerów w Europie. Chodzi maszyny do wysokowydajnych obliczeń znajdujące się na terenach akademickich i naukowych. W efekcie komputery zostały wyłączone, a hasła dostępu zresetowane.

Ofiarami ataków padły m.in. urządzenia w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Hiszpanii. Dochodzenie wykazało, że hakerzy, korzystając z danych uwierzytelniających SSH, zainstalowali w superkomputerach złośliwe oprogramowanie wydobywające kryptowaluty.