Komornicy przystąpili do kontrataku. Firmy zasypały wnioski o zajęcie wynagrodzeń
Wraz z odmrożeniem sądów do pracy przystąpili również komornicy: firmy zostały dosłownie zasypane pismami o zajęciu wynagrodzeń. Póki co wciąż pozostają wstrzymane eksmisje.
Po zniesieniu największych obostrzeń do pracy ruszyły sądy, a wraz z nimi komornicy. Kancelarie komornicze rozpoczęły wysyłkę m.in. pism o zajęciu wynagrodzeń – na co w internecie skarżą się księgowe i kadrowe, które nie nadążają z ich obsługą.
Komornicy a tarcza antykryzysowa
Rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Pietrzyk potwierdza w rozmowie z serwisem, że komornicy ponownie ruszyli z zajęciami kont bankowych i wynagrodzeń, doręczeniami komorniczymi, jak również zaczęli wyznaczać terminy licytacji zajętych wcześniej ruchomości.Równocześnie tarcze antykryzysowe przysporzyły komornikom pracy. W jednym z pakietów znalazł się np. zapis o o podwyższeniu kwoty wolnej od egzekucji (1750 zł brutto) o 25 proc. na każdego członka rodziny, który pozostaje na utrzymaniu dłużnika – jeśli obniżenie wynagrodzenia pracownika lub zwolnienie członka jego rodziny związane są z pandemią COVID-19. Za każdym razem komornicy muszą więc to zweryfikować.
Nie tylko osoby fizyczne
Podczas lockdownu gwałtownie wzrosły długi nie tylko osób fizycznych. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w ciągu zaledwie roku zadłużenie branży kurierskiej wzrosło o 47 proc. Na koniec maja długi całej branży dobiły do 25,5 mln złotych. Pomimo świetnej koniunktury na usługi kurierskie podczas pandemii koronawirusa, tempo przyrostu zadłużenia przedsiębiorców świadczących te usługi zdumiewa.– Wydaje mi się, że skokowy wzrost zadłużenia może wynikać z faktu, iż branża kurierska w dużej mierze bazuje na klientach działających w obszarze sprzedaży internetowej. Funkcjonuje w niej wiele małych i średnich sklepów, które w okresie pandemii przypuszczalnie mogły mieć problemy z płynnością, co z kolei przełożyło się na to, że nie stać ich było na systematyczne miesięczne rozliczenia. Zakładam jednak, że to zjawisko przejściowe – wskazał w rozmowie z INNPoland.pl Janusz Konopka, prezes zarządu firmy Speedmail i ekspert rynku listowego.