Chciał zrobić zdjęcie słynnej komety. Satelity Elona Muska zasłoniły mu cały kadr

Katarzyna Florencka
Kompletną porażką zakończyła się próba uchwycenia przez doświadczonego fotografa Daniela Lopeza słynnej komety Neowise, którą można było obserwować na niebie pod koniec lipca. Cały kadr zasłoniły kontrowersyjne satelity Starlink Elona Muska.
Efektowna kometa Neowise została zasłonięta przez satelity Starlink, wysłane na orbitę przez firmę SpaceX Elona Muska. Fot. Twitter / @djulik
Jako pierwszy informacją o tym podzielił się na Twitterze astronom Julien Girard. Na wykonanym techniką timelapse zdjęciu widać efekt pracy Lopeza: niezwykle efektowna kometa Neowise jest ukryta pod rzędami lecących satelitów, wyjątkowo mocno odbijających światło Słońca.

Musk kontra astronomia

Zdjęcie to dobrze obrazuje problemy, z jakimi borykają się od wielu miesięcy astronomowie prowadzący obserwacje z powierzchni Ziemi. A w tym momencie na orbicie krąży jedynie kilkaset z planowanych tysięcy Starlinków.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, za siecią satelitów Starlink kryje się szczytna koncepcja: Elon Musk chce dostarczyć darmowy internet w każde miejsce na Ziemi. W tym celu należąca do Muska SpaceX planuje umieścić na orbicie okołoziemskiej tysiące niewielkich satelitów, które będą pełnić rolę nadajników z szerokopasmowym internetem.

Problem Starlink polega na tym, że satelity te wyjątkowo mocno odbijają promienie słoneczne. Póki co SpaceX przyznało, że problem rzeczywiście istnieje i usiłuje znaleźć jego rozwiązanie.

Jak zauważa portal Futurism, jednym z powodów, dla których Starlinki odbijają światło znacznie bardziej od innych satelitów jest to, że krążą one na znacznie niższej wysokości niż większość z nich.