Rząd poprawia Mieszkanie plus. Dla "tych, którzy nie chcą być niewolnikami kredytów"

Katarzyna Florencka
PiS rękami i nogami broni się przed przyznaniem do porażki programu Mieszkanie plus, jednak jego działania mówią same za siebie. W wakacje rząd przyjął pakiet ustaw dotyczących budownictwa mieszkaniowego, które – jak twierdzi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz – mają pomóc tym z nas, którzy "nie chcą być niewolnikami kredytów".
Wicepremier Jadwiga Emilewicz opowiedziała o założeniach społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Jak zapewniła Emilewicz w rozmowie z portalem money.pl, rząd nie chce osłabić tempa budownictwa komercyjnego, ale "dołożyć do tego silnik budownictwa społecznego, czyli tych osób, które nie chcą być niewolnikami kredytów, z którymi za chwilę mogą mieć kłopoty z ich spłatą".

Kolejne projekty mieszkaniowe

Nowa propozycja PiS to tzw. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), za których realizację mają odpowiadać samorządy.

– Samorząd będzie mógł uzyskać na realizację tego typu projektów mieszkaniowych dofinansowanie do 35 proc. wartości inwestycji. A ci klienci, którzy będą wpłacać do 10 proc. wartości, będą mogli po 25 latach nabyć prawo własności w tych mieszkaniach – tłumaczyła Emilewicz.


Nie jest to jedyny "mały" pomysł rządu na rozruszanie taniego budownictwa mieszkaniowego. Niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl o tzw. kooperatywach mieszkaniowych. Będą one mogły być założone przez co najmniej trzy osoby w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – co oznacza, że grupa będzie musiała działać w formule non profit.

Grupa taka będzie mogła kupić działkę budowlaną od gminy lub wystartować w samorządowych przetargach. Jeśli właściciele będą chcieli sprzedać wybudowaną nieruchomość, gminie będzie przez 20 lat przysługiwać prawo pierwokupu. Kooperatywa będzie miała również możliwość zakupienia gruntu z budynkiem do remontu – pod warunkiem, że w budynku znajdować się będą co najmniej trzy mieszkania.

Grunty leśne pod mieszkania

A gdzie dokładnie będą budowane nowe mieszkania? Do Krajowego Zasobu Nieruchomości grunty ochoczo przekazują różne państwowe przedsiębiorstwa, jak PKP czy Lasy Państwowe.

Zwłaszcza te ostatnie są mocno kontrowersyjne. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, nawet 300 tys. ha gruntów leśnych może zostać przekazane pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. PiS wziął się za wdrażanie tego planu w życie zaledwie miesiąc po tym, jak Andrzej Duda zwierzał się leśnikom z tego, że był "zdecydowanym przeciwnikiem" prywatyzacji Lasów Państwowych.